Rezultate incredibile in grupa Romaniei

9 Octombrie 2010
1341 Vizualizari | 0 Comentarii
Albania o revelatie in grupa Romaniei
In preliminariile pentru Campionatul European de fotbal din anul 2012, in grupa Romaniei s-au inregistrat doua remize, ambele surprinzatoare si ambele favorabile tricolorilor. Luxemburg a incurcat Belarus (0-0), iar Albania si Bosnia au terminat si ele nedecis (1-1). Prezentata de Razvan Lucescu drept o adversara de top, marea echipa a Belarusului nu a reusit sa castige in Luxemburg, unde a obtinut doar un rezultat de egalitate, dupa un meci plin de chin si jale, cu atacuri fara clarviziune si cu un portar luxemburghez in mare forma. In celalalt meci din grupa Romaniei, Albania si Bosnia au obtinut un 1-1, care complica si mai mult calculele in grupa Romaniei. Bosnia a deschis scorul in minutul 21, prin Vedad Ibisevici, insa albanezii au scos o remiza, dupa reusita lui Klodian Duro, din minutul 45. In urma acestor rezultate, Albania conduce grupa cu patru puncte, dar Romania ar putea urca pe primul loc in grupa D, in cazul in care va reusi sa castige astazi, pe terenul Frantei. In celelalte meciuri disputate aseara, in preliminariile Euro 2012, s-au inregistrat rezultatele:

Grupa A: Kazahstan – Belgia 0-2, Austria – Azerbaidjan 3-0, Germania – Turcia 3-0
Grupa B: Armenia – Slovacia 3-1, Andorra – Macedonia 0-2, Irlanda – Rusia 2-3
Grupa C: Serbia – Estonia 1-3, Irlanda de Nord – Italia 0-0, Slovenia – Feroe 5-1
Grupa E: Ungaria - San Marino 8-0, Moldova - Olanda 0-1
Grupa F: Georgia – Malta 1-0, Grecia – Letonia 1-0
Grupa G: Tara Galilor – Bulgaria 0-1, Muntenegru – Elvetia 1-0
Grupa H: Cipru – Norvegia 1-2
Grupa I: Cehia – Scotia 1-0

La turneul final (Polonia / Ucraina, 8 iunie - 1 iulie 2012) se califica direct castigatoarele de grupe, plus cea mai bine clasata echipa de pe locul II, celelalte ocupante ale pozitiilor secunde urmand sa dispute meciuri de baraj, tur-retur (11/12 - 15 noiembrie 2011).