Romania a castigat Cupa Mondiala

27 Septembrie 2010
1662 Vizualizari | 0 Comentarii
• Romania – Norvegia 24-23 (12-12), in finala Cupei Mondiale la handbal feminin

Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat Cupa Mondiala, dupa ce a învins, ieri, la Aarhus (Danemarca), reprezentativa Norvegiei, scor 24-23 (12-12). Nordicele au început mai bine finala, conducand cu 4-2, dupa sapte minute de joc. Romania si-a luat revansa rapid, marcand sapte goluri si primind doar unul, pana în minutul 20 (9-5), fara Neagu pe teren, accidentata urat la umar, de Hammerseng, înca din minutul 1. A venit, apoi, randul handbalistelor antrenate de Radu Voina sa aiba o cadere în evolutie, acestea nereusind sa marcheze în urmatoarele noua minute, rastimp în care Norvegia a egalat (9-9, min. 27). La pauza, 12-12, dupa 30 de minute de joc oscilant al ambelor echipe. Partea a doua a început tot sub semnul echilibrului, Norvegia reusind, totusi, sa conduca o singura data, 16-17 (min. 40). Tricolorele s-au detasat, apoi, pe tabela, 22-18 (min. 49), dar finalul a fost dramatic, nordicele revenind amenintator (23-22, min. 56), dupa trei goluri consecutive. Paula Ungureanu a avut trei interventii consecutive (21, în total), iar cu 10 secunde înaintea finalului, tensiunea era maxima. Ada Moldovan a ratat 7 metri, la scorul 24-23, ultimul atac fiind al Norvegiei. Aceeasi Ungureanu a salvat Romania, cu o interventie în fata lui Alstad, dupa care a izbucnit bucuria. Scor final, 24-23, iar Romania a îngenuncheat Norvegia din nou, în finala Cupei Mondiale. Golurile tricolorelor au fost marcate de jucatoarele: Geiger - 6 goluri, Moldovan - 5, Manea - 4, Ardean - 4, Chintoan - 2, Nechita - 1, Tivadar - 1, Bradeanu - 1. In faza grupelor, tricolorele au învins Norvegia, cu 21-20, dupa un meci dominat de campioana europeana si olimpica en-titre, pana spre final. Finala mica a fost castigata, tot ieri, de reprezentativa Frantei, scor 28-26 (17-15), în fata natiunii gazda a competitiei, Danemarca. Dupa revenirea din Danemarca, nationala are programata o noua reunire, pe 25 octombrie, pentru pregatirea si participarea la Trofeul Carpati, de la Drobeta Turnu Severin (21-28 octombrie).

Page time :0.1557 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018759 (s)