Romania a facut spectacol cu selectionata Muntenegrului

2 Iunie 2008
686 Vizualizari | 0 Comentarii
• Reprezentativa Romaniei a invins cu scorul de 4-0 (1-0) echipa nationala a Muntenegrul
ui, in ultimul meci amical disputat inaintea Campionatului European din Austria si Elvetia • Golurile tricolorilor au fost inscrise de Mutu, Ghionea si Dica (2) • Astazi, jucatorii lui Victor Piturca pleaca spre Elvetia, acolo unde vor disputa cele trei jocuri din Grupa C a Campionatului European

Doar sapte mii de spectatori au asistat la ultimul joc al nationalei Romaniei inaintea Campionatului European din Austria si Elvetia. Tricolorii lui Victor Piturca au facut spectacol cu selectionata Muntenegrului si au invins cu scorul de 4-0 (1-0). Desi au intalnit un adversar abordabil, tricolorii au luat partida in serios si au facut o ultima repetitie reusita inaintea debutului la Europene. Dupa 30 de secunde de la startul meciului, arbitrul intalnirii, Alexandru Tudor, a dictat eronat penalty pentru Muntenegru, dupa ce Gabriel Tamas l-a faultat la limita careului pe Mirko Vucinici. Lovitura de la 11 metri, executata tot de Vucinici, a fost aparata de Bogdan Lobont. Reprezentativa Romaniei a deschis scorul in minutul 15, prin Adrian Mutu, care a marcat cu un sut cu stangul de la 15 metri, dupa o pasa a lui Cristian Chivu. Sorin Ghionea a ridicat scorul la 2-0 in minutul 50, cand a marcat cu capul, din interiorul careului, dupa un corner de pe dreapta executat de Florentin Petre. Pentru Ghionea acesta a fost al doilea gol marcat la echipa nationala. Cinci minute mai tarziu, Nicolae Dica a inscris pentru 3-0, dupa ce a primit o pasa de pe stanga de la Daniel Niculae si l-a invins pe portarul Milan Bozovici cu o scarita din interiorul careului, la coltul lung. Acelasi Dica a ridicat scorul la 4-0, in minutul 71, cand a marcat cu un sut de la 25 metri, in dreapta portarului. Astfel, Nicolae Dica a ajuns la cota de sapte goluri la echipa nationala. Antrenorul Victor Piturca a inceput jocul cu o formula foarte aproape de cea cu care va aborda si jocul impotriva Frantei, programat luni, 9 iunie, la Zurich. Practic, doar doua modificari mai poate suferi primul unsprezece al Romaniei. In locul lui Radu Stefan, in centrul defensivei ar putea Reveni Dorin Goian, menajat la jocul de sambata, in timp ce in atac, Piturca are de ales intre Marica si Marius Niculae, cu sanse mai mari pentru varful lui Vfb Stuttgart.

Piturca, nemultumit

Romania a jucat impotriva Muntenegrului in urmatoarea formula: 1 Lobont (12 M. Popa `46, 23. Stancioiu `78) - 2. Contra (13. Sapunaru `58), 4. Tamas (14. Ghionea `46), 22. St. Radu, 3. Rat (17. Moti `46) - 6. Radoi (19. Adr. Cristea `46) - 7. Fl. Petre (16. Nicolita `56), 11. Cocis (20. N. Dica `46), 5. Chivu (8. Codrea `46) - 10. Mutu (18. M. Niculae `46), 9. Marica (21. D. Niculae `46). Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Alexandru Tudor, care nu a ratat nici aceasta sansa ca sa se mai dea putin in spectacol, Nicolae Marodin, Adrian Vidan (asistenti) si Aurelian Bogaciu (rezerva). Atacantul Alexandru Piturca (Pandurii), fiul selectionerului, a urmarit partida de la tribuna zero a stadionului Steaua, in timp ce fundasul Dorin Goian, care vineri s-a accidentat la un antrenament, nu a fost trecut pe foaia de joc. Selectionerul Victor Piturca s-a aflat pentru a 51-a oara pe banca nationalei Romaniei. Portarul Bogdan Lobont si fundasul Cosmin Contra au jucat meciul 63 la nationala, atacantul Adrian Mutu s-a aflat la partida cu numarul 61 sub tricolor, iar capitanul Cristian Chivu a bifat al 59-lea joc. Florentin Petre a jucat partida numarul 50 la nationala, Marius Niculae pe cea cu numarul 30, Nicolae Dica a bifat partida numarul 25 si Banel Nicolita pe cea cu numarul 20. Selectionerul Romaniei a subliniat ca a fost nemultumit de evolutia lui Stefan Radu ca fundas central si, in general, de toti aparatorii pe care i-a titularizat sambata. "Stefan Radu nu prea m-a multumit ca fundas central. De fapt, nu m-a multumit jocul celor patru de pe linia de fund din prima repriza. Le spusesem despre Vucinici ca este un jucator periculos si sa nu-i acorde spatii", a explicat Piturca. Selectionerul a vorbit si despre situatia fundasilor Dorin Goian si Cristian Chivu, care au probleme la un calcai, respectiv la umar. "Echipa nu sta in unul sau doi jucatori. Goian putea sa intre si azi in teren daca voiam, dar i-am acordat cateva zile de pauza, ca sa-i treaca complet durerea. Chivu s-a simtit foarte bine azi, nici un baiat nu a avut probleme", a spus selectionerul. Astazi, tricolorii pleaca spre Elvetia, unde vor disputa toate meciurile din grupa C de la Euro-2008, cu Franta (9 iunie, Zurich), Italia (13 iunie, Zurich) si Olanda (17 iunie, Berna).