Romania a jucat de la egal la egal cu bucatarii din Insulele Feroe

11 Septembrie 2008
988 Vizualizari | 1 Comentarii
• Romania a invins cu scorul de 1-0 (0-0) nationala Insulelor Feroe, in al doilea joc din preliminariile Campionatului Mondial din Africa de Sud • Singurul gol al tricolorilor a fost inscris de Cocis, in minutul 59 • Trupa lui Victor Piturca a terminat meciul in genunchi, cu un om mai putin, iar bucatarii, ospatarii sau politistii din Insulele Feroe puteau egala in ultimele minute, cand Lobont a avut o parada de senzatie

Suporterii nationalei de fotbal a Romaniei se freaca la ochi si nu le vine sa creada ca echipa lor favorita, care invingea Olanda sau nu pierdea cu Franta si Italia la Campionatul European, joaca de la egal la egal cu bucatarii din Insulele Feroe. Ieri seara, echipa lui Victor Piturca a fost la un pas de o rusine mondiala, sa nu invinga pe terenul unei formatii alcatuita din bucatari, ospatari, politisti si oieri. Pana la urma, singurul gol al unui meci anost a fost inscris de Razvan Cocis, in minutul 59, si trupa lui Piturca a obtinut primele trei puncte din aceasta campanie de calificare. Tricolorii au terminat meciul in genunchi, cu un om mai putin, iar jucatorii amatori si chiar putin supraponderali din Insulele Feroe puteau egala in ultimele minute, cand Lobont a avut o parada de senzatie. Cu o echipa cu multe modificari fata de formula din esecul cu Lituania, Romania s-a chinuit sa marcheze si cu Insulele Feroe, formatie a carei defensiva a rezistat eroic sarjelor ofensive ale tricolorilor. Elevii lui Piturca au avut cate o ocazie la un interval de 3-4 minute, dar nici craioveanul Costea, nici vasluianul Aliuta sau dinamovistul Niculae n-au reusit sa-l invinga pe Mikkelsen, un adevarat erou al gazdelor in prima repriza. Cea mai mare ocazie de gol a avut-o Marius Niculae in minutul 28. Costea a primit in apropierea liniei de fund, a trecut spectaculos de doi adversari si a patruns in careu, de unde a intors mingea la atacantul lui Dinamo, insa acesta a luat pur si simplu la tinta capul lui Jacobsen aflat pe linia portii.

Final in genunchi

Romania a reusit sa inscrie prin Cocis (31`), insa golul a fost anulat pe motiv de offside, jucatorul lui Lokomotiv Moscova aflandu-se in spatele liniei fundasilor la sutul lui Marius Niculae, respins de Mikkelsen la Cocis. In prima repriza, Piturca a fost nevoit sa-l scoata din teren pe Mirel Radoi, capitanul Stelei fiind inlocuit in defensiva cu un alt stelist, Ghionea, din cauza unei accidentari. Doar 30 de minute a rezistat Ghionea in teren, acesta fiind eliminat in minutul 49 pentru un cot in figura unui adversar, care il presa pentru a recupera o minge in atac. Golul a venit in minutul 59 de la Cocis, acesta invingandu-l pe Mikkelsen cu un sut din intoarcere, dupa o frumoasa pasa si actiune personala a lui Marian Aliuta. Contrar tuturor asteptarilor, marcarea golului nu a dat mai mult curaj echipei Romaniei, aceasta retragandu-se usor, dand ocazia gazdelor sa-l puna la treaba pe Lobont, somer in prima repriza. Ultimele minute ale partidei au insemnat un atac continuu al gazdelor, care au simtit ca pot profita de superioritatea numerica, dar si de retragerea vizibila a Romaniei, care a preferat sa apere avantajul minim de pe tabela in fata unui adversar extrem de slab. Jacobsen putea produce o surpriza de proportii in primul minut de prelungire al partidei, cand a pacalit defensiva tricolora pe partea dreapta si a patruns in careu, dar Lobont, cu un reflex excelent, a scos sutul feroezului care ar fi putut provoca un nou dezastru pentru nationala Romaniei. In minutul 76, un suporter roman a intrat pe teren, unde a lasat un banner, dupa care a fost scos de pe gazon de fortele de ordine.

Urmeaza Franta

In primul meci din aceasta campanie de calificare, disputat sambata, Romania a fost invinsa, cu scorul de 3-0, de Lituania. Echipa antrenata de Victor Piturca va intalni in etapa urmatoare a preliminariilor, la Constanta, in data de 11 octombrie, nationala Frantei. Directorul general al Federatiei Romane de Fotbal, Ionut Lupescu, a considerat ca nationala nu a facut deloc un joc prost in Feroe, unde a fost aproape de o rusine mondiala. "Daca nu reusesti sa dai gol repede, ai probleme. Ghinioanele s-au tinut lant, accidentarea lui Radoi, cartonasul lui Ghionea. Am dominat 90 la suta din meci, important este ca am obtinut cele trei puncte. Atat timp cat s-a jucat la o singura poarta 88 de minute nu putem spune ca am jucat prost. Poate ar mai fi trebuit cateva goluri in plus, dar atmosfera nu a fost prielnica. Sper sa se schimbe acest lucru pana la meciul cu Franta", a spus Ionut Lupescu, la Special. Oficialul federatiei a mai afirmat ca nu se pune problema demiterii lui Victor Piturca de la carma echipei nationale. "A fost o victorie muncita. Ma asteptam sa fie greu, nu chiar asa, dar ne-am ingreunat singuri situatia. Cand am ramas in 10 oameni se putea intampla orice. Totusi, diferenta de valoare s-a vazut, am facut un meci bun, cu ocazii, spectaculos. Acesta era scopul si ni l-am atins. A fost foarte greu sa-i remontez psihic pe jucatori, a fost o situatie ingrozitoare. Am plecat la un nou drum dupa aceasta victorie, insa importante sunt cele trei puncte castigate. Pacat ca nu am reusit sa marcam mai multe goluri", a spus si Victor Piturca la TVR 1. Antrenorul roman a inceput meciul din Feroe cu urmatorul unsprezece: Lobont - Contra, Radoi (Ghionea `18), Goian, Nesu - Codrea - Cocis, Aliuta (Moti `68), Lazar, Florin Costea - Marius Niculae (Bratu `89). Antrenor: Victor Piturca. De partea cealalta, antrenorul Jogvan Martin Olsen a mizat pe urmatoarea formula de joc: Mikkelsen - Dam Jacobsen (Lokin `80), Davidsen, Danielsen, Egil Bo - Thomassen, Borg, Christian Jacobsen, Samuelsen - Jon Roi Jacobsen, Flotum (Olsen `76).