Romania, in lada de gunoi a fotbalului mondial

30 Martie 2009
927 Vizualizari | 1 Comentarii
Romania in lada de gunoi a fotbalului mondial
• Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut meciul cu Serbia, scor 2-3 (0-2), si are sanse infime sa mai ajunga la turneul final din Africa de Sud • Selectionerul Victor Piturca va pleca de la carma reprezentativei, cel mai probabil la finalul partidei cu Austria, programata miercuri, 1 aprilie

Visul frumos s-a terminat. Nationala de fotbal a Romaniei are sanse infime sa mai ajunga la turneul final al Campionatului Mondial, din Africa de Sud, dupa ce a fost invinsa de Serbia cu scorul de 3-2. Romania s-a zbatut mult sambata seara in fata Serbiei, dar a facut-o fara o minte limpede, a avut ghinion si, daca nu se intampla vreo minune, va rata o noua editie a Mondialelor (ultima prezenta a Romaniei la un Campionat Mondial s-a inregistrat in anul 1998). In fata a peste 15 mii de spectatori, dar si a presedintelui Traian Basescu, tricolorii au avut un debut slab de meci, dar nici sarbii nu au aratat nimic. Totusi, oaspetii au facut 1-0 in minutul 18, cand Jovanovici l-a invins pe Lobont dupa un sut in bara trimis de Krasici. Suporterii sarbi au avut apoi un conflict dur cu jandarmii, dupa ce au aprins torte si fumigene. Tricolorii au alergat dupa egalare, insa la pauza a fost 2-0 pentru Serbia, dupa autogolul lui Dorel Stoica, in urma unui corner. Repriza secunda a fost electrizanta. Serbia n-a mai jucat mare lucru, tricolorii au facut tot posibilul pentru a castiga macar un punct, insa s-a terminat 3-2 pentru oaspeti. La pauza, Piturca a facut o mutare buna, l-a introdus pe Cristi Tanase, care a alergat cat pentru cinci meciuri. Marica a facut 1-2 in minutul 50, dupa o faza absolut superba, jucatorul lui Stuttgart reusind un lob excelent din pasa geniala a lui Mutu. In plina presiune a tricolorilor, Serbia a inscris golul al treilea, Ivanovici punctand dintr-un offside clar, la o ingramadeala in careul Romaniei. Elevii lui Piturca n-au renuntat insa nici la 1-3. Dorel Stoica si-a luat revansa dupa autogol si a inscris pentru 2-3 din centrarea lui Adi Mutu. Contra, poate cel mai bun jucator al Romaniei, s-a accidentat pe finalul meciului, s-a lovit rau la brat, insa a terminat jocul pe teren, in pofida durerilor foarte mari. Intr-un final disperat, arbitrul italian Trefoloni a refuzat un penalty pentru Romania, iar Serbia a invins cu 3-2. Tricolorii lui Victor Piturca au cedat pentru a doua oara pe teren propriu in aceasta campanie (dupa 0-3 cu Lituania), astfel ca sansele Romaniei de a ajunge la Mondiale sunt minime.

Contra se retrage

Dupa meci, antrenorul echipei nationale, Victor Piturca, a acuzat arbitrajul si s-a lamentat ca tricolorii au primit gol din faza fixa, desi toata saptamana a incercat sa blocheze acest lucru. "Ne-a fost refuzat un penalty foarte clar. Modul in care a fost condus meciul ma pune pe ganduri. Nu am vorbit niciodata de arbitraj, insa mi se pare inacceptabil. Nu pot sa inteleg!", a spus Victor Piturca. Selectionerul s-a plans apoi de modul in care tricolorii au primit doua goluri cu Serbia. "Am intalnit o echipa care nu a ajuns la poarta noastra si a marcat doua goluri din faze fixe. Cand primesti astfel de goluri e greu sa mai castigi. Baietii si-au facut datoria, au jucat bine. In multe momente ne-am masat adversarul in careu, insa fotbalul se joaca pe goluri. Dupa primul gol puteam reveni, dar celelalte doua goluri si-au pus amprenta asupra rezultatului. Serbia nu a trecut mijlocul terenului de 5-6 ori si asta spune tot! Poate e si soarta la mijloc. In aceasta grupa se pot intampla multe surprize. Oricum, locul 1 este departe de noi. In acest moment ne gandim la meciul cu Austria", a mai spus Piturca. Selectionerul va pleca cel mai probabil de la carma nationalei dupa partida de miercuri, indiferent de rezultatul din Austria. De altfel, si directorul general al FRF, Ionut Lupescu, a anuntat ca situatia lui Victor Piturca se va analiza dupa meciul cu Austria, cand se va trage linie. "Deocamdata mergem sa ne pregatim pentru meciul cu Austria, vom pleca luni acolo si apoi vom trage linie si vom vedea. In proportie de 90% am pierdut calificarea, va fi foarte greu sa castigam, trebuie sa castigam toate meciurile! Dorel Stoica, la mijloc, a jucat mai bine. Din pacate a facut acel autogol din prima repriza, insa astazi (sambata - n.r.) nu am scapat de ce ne-a fost frica, fazele fixe. In prima repriza nu am putut sa combinam asa cum am vrut, sa ne cream ocazii", a spus Ionut Lupescu, vizibil marcat de infrangerea in fata Serbiei. Poate cel mai bun tricolor din meciul de sambata, Cosmin Contra se tine de cuvant si a anuntat ca meciul cu Austria va fi pentru el ultimul in tricoul echipei nationale, pentru care a evoluat timp de 13 ani. "Dupa meciul cu Austria ma voi retrage din nationala, trebuie sa fac loc altora, mai tineri", a spus Cosmin Contra. Victor Piturca a mizat in meciul cu Serbia pe urmatorul unsprezece: Lobont - Contra, Dorel Stoica, Tamas, Rat - Codrea (Tanase `46), Radoi, Cocis (M. Niculae `76) - Fl. Costea (Gigel Bucur `63), Marica, 10.