Romania ramane in cursa pentru calificarea la Cupa Mondiala

22 Martie 2010
558 Vizualizari | 0 Comentarii
Meci de totul sau nimic pentru reprezentativa de rugby a Romaniei, sambata dupa-amiaza, pe stadionul Universitario din Lisabona, unde stejarii si-au disputat cu lusitanii locul trei in clasamentul final al Cupei Europene a Natiunilor si dreptul de a continua cursa de calificare la Cupa Mondiala. Romania s-a impus in cele din urma cu 20-9 (10-3) la capatul unui meci intens disputat, stejarii evoluand la un moment dat cu doi jucatori mai putin pe teren. Animati de victoria la limita din meciul tur si de sprijinul publicului propriu, lusitanii au deschis scorul prin australianul naturalizat Joe Gardner, acesta transformand in debut o lovitura de pedeapsa de la aproximativ 60 metri. Conform Onlinesport, stejarii nu s-au regasit in prima parte a meciului, comitand mai multe erori nepermise, acelasi Gardner ratand alte doua lovituri de pedeapsa. Echipa Romaniei a ramas in inferioritate numerica in minutul 28, Stelian Burcea primind cartonasul galben, dupa ce Dan Dumbrava reusise egalarea transformand trei minute mai devreme o lovitura de pedeapsa. Dupa ce au scapat cu fata curata dintr-o faza limita de fixare la doi metri de propriul teren de tinta (min.30), stejarii au iesit curajos la atac, impingand jocul in 22-ul advers. La capatul mai multor atacuri blocate la limita de portughezi, centralul intalnirii a dictat eseu de penalizare impotriva gazdelor, acesta fiind momentul decisiv al intalnirii. Romania a iesit cu o alta fata de la cabine la avantajul de 10-3 pe tabela, Dumbrava transformand in minutul 49 o a doua lovitura de pedeapsa, majorand avantajul tricolorilor. Stejarii au pus stapanire pe joc si in minutul 53, Ionut Dimofte a reusit eseul, profitand de o eroare a fundasului Joe Gardner. Lusitanii au revenit rapid in joc prin Pedro Leal, care a transformat doua lovituri de pedeapsa in minutul 56 si 65, astfel ca ultima parte a meciului a devenit extrem de tensionata. Cu doi jucatori mai putin pe teren, dupa ce si Ovidiu Tonita a fost eliminat, Romania a rezistat eroic in fata portughezilor dezlantuiti. In urma acestui succes, scor 20-9, Romania a incheiat pe locul 3 in clasamentul final al Cupei Europene a Natiunilor, in spatele Georgiei si Rusiei, cele doua obtinand calificarea la Cupa Mondiala. Pentru a ajunge la a 7-a Cupa Mondiala consecutiva, stejarii vor intra in recalificari alaturi de Uruguay, Tunisia si o echipa din zona Asiei.

Page time :0.1692 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020005 (s)