Romania rateaza semifinalele

14 Decembrie 2009
719 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania a invins Romania, scor 26-25, ieri, intr-un meci contand pentru grupa principala II din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin din China • Dupa acest esec, Romania a ratat orice sansa de calificare in semifinale

O noua dezamagire pentru nationala de handbal feminin a Romaniei. Fetele pregatite de Radu Voina au dovedit inca o data ca nu sunt in stare sa castige in momentele decisive, fiind invinse cu 26-25 de selectionata Spaniei. Romania a condus cu 25-23 la intrarea in ultimele patru minute, dar eliminarea Mihaelei Tivadar a inclinat balanta in favoarea ibericelor. Dupa ce au egalat la 25 prin reusita centrului Marta Mangue, o jucatoare extrem de abila in joc, Spania a dus ultimul atac pana la limita pasivului, marcand golul victoriei in ultima secunda printr-o aeriana in rarefiata defensiva a Romaniei. Inca din debut ibericele au aratat ca nu sunt deloc o prada usoara pentru Amariei si colegele ei, vicecampioana europeana din Macedonia 2008 conducand cu 5-2 dupa primele 11 minute. Doua goluri marcate de Cristina Neagu a facut ca tabela sa arate 5-7 la jumatatea primei reprize, pentru ca in minutul 17 echipa Romaniei sa reuseasca egalarea printr-un contraatac finalizat de extrema Ramona Maier. Interul Carmen Amariei a ratat singura cu portarita adversa, romanca Mihaela Ciobanu in minutul 20 la scorul de 9-9, dupa care Narcisa Lecusanu a tras in bara dintr-o aruncare de la 7 metri. In cele din urma, interul Cristina Neagu a gasit drumul spre gol, marcand de la 9 metri pentru 11-10 in minutul 24, dupa care ibericele au intors scorul in favoarea lor. Desi Romania a evoluat in inferioritate numerica, Amariei a marcat golul 12 dupa o patrundere solitara, Spania intrand la cabine cu avantaj de doua goluri. Situatia de inferioritate numerica a continuat si in debutul reprizei secunde, ibericele avand primul atac pozitional. A fost momentul iesirii la rampa a puternicei Carmen Amariei, care a marcat doua goluri la rand, egaland scorul la 14. Spania s-a distantat apoi la 16-14, pentru ca Romania sa revina la conducerea jocului in minutul 41 (scor 17-16) in urma reusitei Ramonei Maier. La faza imediat urmatoare Clara Vadineanu a ratat o aruncare de la 7 metri, preferand o bolta care a intalnit transversala unei aruncari in forta. In ultimele 15 minute s-a mers cap la cap, ambele echipe trecand pe rand la conducere. Romania s-a desprins in final la 25-23, dar situatia de inferioritate numerica aparuta a fost sinonima cu esecul, ultima faza a meciului aducand infrangerea echipei lui Radu Voina. Marcatoarele Romaniei in meciul cu Spania: Amariei (6 goluri), Maier, Neagu (5), Stanca (3), Vadineanu, Lecusanu, Nechita (2). Cea mai buna marcatoare a ibericelor si totodata golgetera meciului a fost Marta Mangue, cu 8 reusite din 13 aruncari. Portarita Paula Ungureanu a avut un procentaj de 38 la suta, aparand 15 din cele 40 de aruncari. Florentina Stanciu a intrat intre buturi la o aruncare de la 7 metri pe care a reusit sa o apere. In grupa principala II, Romania ocupa locul 4, cu 4 puncte si nu mai are nici sanse teoretice sa ajunga in semifinale. Coreea de Sud este urmatoarea adversara a tricolorelor, astazi, incepand cu ora 15.15. Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat ca ultimele patru minute ale meciului cu Spania au fost cele mai urate din viata sa. "Au fost cele mai urate 4 minute din viata mea. Echipa a alergat aproape tot meciul dupa Spania, mai erau patru minute, avea doua goluri avans si totusi a pierdut la un gol si meciul si calificarea in semifinale. Arbitrajul a fost lamentabil, dar nu vreau sa ma leg de asta, nu pot sa spun nici ca sunt suparat pe fete, ci mai ales pe mine, pentru ca nu am sansa sa vad o echipa a Romaniei acolo sus pe podium, asa cum merita", a spus Gatu.

Page time :0.1807 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018861 (s)