Romania, surclasata de Spania la Cupa Mondiala

30 Iulie 2010
771 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de polo a Romaniei a încheiat pe locul secund grupa A a Cupei Mondiale de la Oradea, dupa ce a fost învinsa, ieri, de vicecampioana mondiala Spania, cu scorul de 14-8 (1-1, 4-2, 6-3, 3-2), si va întalni în sferturile de finala ale competitiei ocupanta locului trei din grupa B, SUA. Meciul a fost foarte disputat, cu Spania avand avantaj de doua goluri din repriza a doua (5-3 si 7-5) si cu Romania luptand pentru a obtine macar un rezultat de egalitate, care ar fi mentinut-o în postura de lider al grupei. Ibericii s-au distantat la patru goluri în minutul 23 (10-6), iar din acel moment a fost imposibil sa mai fie depasiti, Spania obtinand o victorie categorica în derby-ul grupei, cu scorul de 14-8. Marcatorii Romaniei au fost: Iosep - 2 goluri, Georgescu - 2, Negrean - 1, Matei - 1, Busila - 1, Diaconu - 1. In primele doua meciuri de la Cupa Mondiala, Romania a învins Iran, cu scorul de 26-1, respectiv Australia, cu 11-9. Astazi, de la ora 17.00, Romania va infrunta SUA in sferturi si, daca vor obtine calificarea in semifinale, atunci se vor califica direct la Campionatul Mondial de anul viitor (Shanghai).

Page time :0.1861 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020592 (s)