Romania urca in semifinalele Campionatului European

15 Decembrie 2010
1094 Vizualizari | 0 Comentarii
Talida Tolnai
Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat in semifinalele Campionatului European din Danemarca si Norvegia, dupa rezultatele inregistrate ieri. Mai intai tricolorele au dispus de Muntenegru cu scorul de 23-21 (13-12), iar apoi Spania a produs marea surpriza, invingand Rusia cu 30-22 (16-12).
Cu doar 0 puncte in grupa principala 1, Spania a reusit surpriza prin victoria in fata campioanei mondiale en-titre, Rusia, rezultat care asigura calificarea echipei noastre in semifinale. Rusia si Romania disputa meciul direct joi, dar rezultatul nu va mai conta, avand in vedere ca tricolorele au acumulat sase puncte in clasament dupa victoria cu Muntenegru de ieri, scor 23-21, iar Rusia are doar doua puncte.

Succesul Talidei Tolnai

Romania - Muntenegru 23-21 (la pauza 13-12), in cel de-al doilea joc al Grupei unu principale de la Campionatul European de handbal feminin din Norvegia si Danemarca. Dupa un joc plin de suspans, nationala tricolora a reusit sa treaca de o echipa a Muntenegrului ambitioasa si hotarata sa incurce orice calcule. Romancele au reusit sa obtina cea de-a doua victorie în grupa unu principala, dupa victoria din ziua precedenta, cea cu Croatia (scor 31-22). Si totusi, pionul principal al jocului a fost portarul nationalei Romaniei, Talida Tolnai. Goal-keeper-ul a facut un meci exceptional, procentajul mingilor aparate fiind de peste 50 la suta. Dupa accidentarea groaznica a Paulei Ungureanu din jocul cu Croatia, romancele au ramas doar cu un singur portar, Talida Tolnai. Poate ca si acest fapt a contribuit, insa portarul Romaniei a fost de-a dreptul senzational, muntenegrencele fiind de multe ori puse in dificultate si aduse la disperare de paradele Talidei.
Disputa cu Muntenegru a inceput bine pentru romance, dupa ce Neagu a deschis scorul, iar Tolnai a scos cateva mingi ca si facute. Si totusi, starul Muntenegrului, Bojana Popovici, si-a adus echipa in avantaj in minutul 10 (scor 2-3) si usor-usor disputa s-a echilibrat, cele doua echipe alternand la conducerea jocului. La un moment dat, Muntenegru s-a distantat si la trei goluri (6-9, minutul 23), insa tricolorele au revenit si au reusit sa incheie prima parte a jocului in avantaj, scorul la pauza fiind de 13-12. Portarul Talida Tolnai avea deja contabilizate 10 interventii, iar Cristina Neagu 7 goluri marcate.
Pauza a fost un sfetnic bun. Romancele au reusit sa nu mai cedeze jocul si s-au aflat in permanenta la conducere. Torpilele Melindei Geiger, golurile lui Neagu si paradele de exceptie ale lui Tolnai au mentinut Romania in avantaj pana la final, chiar daca muntenegrencele s-au aproiat si la doua goluri. Finalul a fost exploziv, cu sarje de ambele parti, insa fluierul arbitrului a adus descatusarea in tabara tricolora.
Romania mai are de disputat un meci cu Rusia in faza grupelor, dar selectionerul Radu Voina isi poate menaja titularele, in conditiile in care nationala noastra este deja calificata.
Clasament: 1. Danemarca 6 puncte (3 jocuri), 2. România 6p. (4j.), 3. Muntenegru 4p. (4j.), 4. Spania 2p. (4j.), 5. Rusia 2p. (4j.), 6. Croatia 2p. (3j.).