Romanii mai spera la medalii doar in probele de kaiac-canoe

22 August 2008
592 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa cateva zile de seceta in care nu a mai fost obtinuta nici o medalie, delegatia tricolora mai are sperante la cucerirea unor medalii doar in probele de canoe. Sportivul Florin Mironcic s-a calificat, ieri, in finala probei de canoe simplu pe distanta de 500 metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, dupa ce s-a clasat al doilea in semifinala in care a evoluat. Mironcic a fost cronometrat cu timpul de 1 minut, 51 de secunde, 535 de sutimi. In finala programata maine dimineata, de la ora 10.45, s-a mai calificat polonezul Pawel Baraszkiewicz (1:51.744), clasat al treilea. In plus, echipajul de canoe dublu Iosif Chirila / Andrei Cuculici s-a calificat, tot ieri, in finala probei pe distanta de 500 m din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, dupa ce a ocupat primul loc in seria in care a evoluat. Romanii au fost cronometrati cu timpul de 1 minut, 42 de secunde, 545 de sutimi.

In finala probei, programata tot maine, dar de la ora 12.05, s-au mai calificat echipajele Lituaniei si Canadei. Pana la aceste finale, astazi, Romania spera sa mai obtina macar o medalie in cele doua finale programate astazi. Astfel, de la ora 10.45, Florin Mironcic va trage pentru o medalie in finala probei de canoe simplu - 1000 de metri, in timp ce echipajul Constantin Ciprian Popa - Niculae Flocea va concura, de la ora 12.05, in finala probei de canoe dublu, pe aceeasi distanta. In schimb, ieri, ceilalti sportivi romani care au intrat in competitie, fie au fost eliminati inca din serii, fie au pierdut in finale. Inca de la prima ora a diminetii de ieri, atleta Ana Maria Groza s-a clasat pe locul 24 in proba de 20 km mars, din cadrul competitiei de atletism de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Groza a fost cronometrata cu timpul de 1 ora, 32 de minute, 16 secunde, sosind a 24-a din cele 38 de concurente care au luat startul. De asemenea, un alt rezultat dezamagitor a fost obtinut de atleta Felicia Tilea Moldovan, care a terminat pe ultimul loc, pozitia a 12-a, in finala concursului de aruncare a sulitei, dupa trei incercari nereusind sa se califice printre cele opt competitoare care mai au dreptul la inca trei aruncari. Cea mai buna aruncare a atletei din Romania in finala de la Beijing a masurat 53,04 metri, ea mai reusind sa trimita sulita la 52.80, una dintre incercari fiind depasita. Nici Marian Oprea nu a prins podiumul in finala probei de triplusalt, de la Beijing. Atletul roman s-a clasat pe pozitia a cincea, cu o saritura care a masurat 17,22 metri. Ziua de ieri a fost una trista si pentru alti doi sportivi romani, calificati la Olimpiada de la Beijing. Mai intai, Rares Chintoan a fost in optimile de finala ale categoriei +120 kg din cadrul competitiei de lupte libere de catre cubanezul Disney Rodriguez. Chintoan nu va evolua nici in recalificari, deoarece sportivul cubanez a pierdut la randul lui, in sferturi, in fata uzbecului Artur Taymazov. In fine, tot ieri, Adrian Crisan a fost eliminat din turul al treilea al competitiei de tenis de masa de germanul Dimitri Ovcearov. Crisan a pierdut cu scorul de 3-4 (11-8, 11-7, 7-11, 9-11, 6-11, 12-10, 8-11) in fata favoritului numarul 11 al turneului olimpic. Adrian Crisan era ultimul reprezentant al Romaniei in competitia de tenis de masa de la Jocurile Olimpice de la Beijing, dupa ce si jucatoarele Elizabeta Samara si Daniela Dodean au parasit concursul inca din turul al doilea.

Page time :0.1845 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018939 (s)