Romanii raman in elita rugby-ului

29 Noiembrie 2010
806 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de rugby a Romaniei a obtinut, sambata, a saptea calificare consecutiva la Cupa Mondiala, stejarii invingand reprezentativa Uruguayului, cu 39-12 (21-0), in mansa retur a meciului de baraj dintre cele doua selectionate. Meciul programat pe stadionul Arcul de Triumf a pornit de la rezultatul de egalitate inregistrat in tur, scor 21-21. Romania nu a lipsit niciodata de la marea intrecere a rugbyului mondial si nu o va face nici la editia organizata in 2011, in Noua Zeelanda. Stejarii vor face parte din Grupa B a Cupei Mondiale, urmand sa dea piept in Noua Zeelanda cu puternicele echipe ale Angliei, Argentinei, Scotiei si Georgiei. Impulsionati de peste 5.000 suporteri fantastici care au luat cu asalt cocheta arena Arcul de Triumf din Bucuresti, rugbistii romani au inceput in forta meciul si in minutul 10 au reusit primul eseu. Gal a patruns in forta si cu greu a fost oprit de aparatorii sud-americani dincolo de linia de tinta. Dumbrava a reusit transformarea si scorul devenea 7-0 (min. 11). Luati tare de jucatorii condusi din teren de capitanul Sorin Socol, uruguayenii au gresit din ce in ce mai mult in propria jumatate, astfel ca centralul Alain Rolland a fost nevoit sa dicteze eseu de penalizare in minutul 13. Ofensiva sustinuta a stejarilor nu s-a oprit si in minutul 25 scorul devenea 21-0. Din nou pachetul de inaintare a facut diferenta si Alexandru Manta a culcat balonul in terenul de tinta uruguayan, spre bucuria suporterilor romani. Acesta avea sa fie si scorul pauzei, dupa ce sud-americanii au avut doua atacuri mai consistene in prima parte a mitanului inaugural.
Partea secunda a inceput din nou bine pentru tricolori, Dumbrava transformand o lovitura de pedeapsa din pozitie centrala pentru 24-0. Profitand de un scurt moment de relaxare in jocul echipei Romaniei, uruguayenii au marcat primele lor puncte in minutul 57, Martin Crosa patrunzand usor spre butul tricolorilor. Romania a replicat dupa doar opt minute, cand Valentin Calafeteanu a fost deschis ideal pe trei sferturi, el reusind incercarea aproape de fanionul de la coltul terenului. Ultimele zece minute s-au jucat cu garda jos, ambele formatii reusind cate un eseu. Mai intai, au punctat uruguayenii prin Ivo Dugonjic, jucator intrat in partea secunda, pentru ca Madalin Lemnaru sa-si treaca numele pe lista marcatorilor la prima atingere de balon (min. 75). Tabela a fost inchisa chiar in ultimul minut de Dumbrava, care a tranformat o noua lovitura de pedeapsa pentru un 39-12, ce a consfintit calificarea stejarilor la Cupa Mondiala din Noua Zeelanda, a saptea la rand.
Romania nu a lipsit niciodata de la marea intrecere a rugby-ului mondial, deschizand balul in 1987 tot pe pamant neo-zeelandez, alaturi de marile forte ale sportului cu balonul oval.

Romania: 15. Iulian Dumitras - 14. Catalin Nicolae, 13. Casba Gal, 12. Ionut Dimofte, 11. Catalin Fercu - 10. Danut Dumbrava, 9. Lucian Sirbu - 8. Alex Manta, 7. Ovidiu Tonita, 6. Daniel Carpo - 5. Cristi Petre, 4. Sorin Socol - 3. Mihai Lazar, 2. Marius Tincu, 1. Bogdan Balan. Rezerve: 16. Cezar Popescu, 17. Dragos Dima, 18. Vali Ursache, 19. Stelian Burcea, 20. Vali Calafeteanu, 21. Ionel Cazan, 22. Madalin Lemnaru.