Rossi a obtinut prima victorie a sezonului

13 Aprilie 2010
586 Vizualizari | 0 Comentarii
Valentino Rossi
Campionul mondial Valentino Rossi a profitat in prima cursa a sezonului, Marele Premiu al Qatarului, de abandonul australianului Casey Stoner, obtinand primele 25 puncte din 2010. "Doctorul" de la Yamaha a trecut linia de sosire cu un avans de peste o secunda in fata coechipierului sau Jorge Lorenzo, podiumul fiind completat de Andrea Dovizioso de la Honda. In absenta lui Stoner, care a iesit in decor inca din turul patru din cele 21 programate, onoarea echipei de uzina Ducati a fost salvata de americanul Nicky Hayden, pilot clasat in cele din urma pe locul patru. Debutant in cadrul echipei Yamaha Tech 3, campionul mondial din Superbike, americanul Ben Spies, a incheiat al cincilea, la 3.9 secunde in spatele lui Rossi, dupa ce a transat spectaculos pe pista duelul cu Dani Pedrosa (Honda). Ibericul s-a multumit in cele din urma doar cu locul sapte, fiind depasit si de francezul Randy De Puniet (Honda). Topul zece a fost completat de americanul Colin Edwards (Yamaha), italianul Loris Capirossi (Suzuki) si japonezul Hiroshi Aoyama (Honda), acesta din urma debutand la clasa regina. Au mai incheiat cursa Marco Simoncelli (Honda), Hector Barbera (Ducati) si Marco Melandri (Honda). Pentru Rossi, 31 ani, a fost a 104-a victorie din cariera si a 78-a obtinuta la clasa regina. Surpriza la noua categorie Moto2 de 600cc, japonezul Shoya Tomizawa pe un sasiu Suter impunandu-se cu peste patru secunde in fata spaniolului Alex Debon. Podiumul a fost completat de francezul Jules Cluzel, in timp ce Toni Elias, pilotul care a plecat din pole position, a incheiat doar pe pozitia a patra, in fata lui Roberto Rolfo, Mattia Pasini, Thomas Luthi si Simone Corsi. Favoritii Alex De Angelis, Julian Simon si Stefan Bradl au parasit intrecerea inca din primul tur. Dominatie spaniola la clasa mezina, unde Nicolas Terol (Aprilia) s-a impus in fata a patru motociclete Derbi. Pe podium au mai urcat Efren Vazquez si Marc Marquez, in timp ce Pol Espargaro, Sandro Corteze, Randy Krumenacher si Esteve Rabat au incheiat de putin in afara topului trei. Urmatoarea etapa a Motomondialului de Viteza, Marele Premiu al Japoniei, este programata pe 25 aprilie, gazda evenimentului fiind circuitul Twin Ring Motegi.

Page time :0.1402 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019359 (s)