Rugbistii au debutat cu dreptul

29 Martie 2010
601 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de rugby Poli Agro Iasi a inceput cu o victorie importanta noul sezon al Diviziei Nationale, trecand de RCM U Timisoara, cu scorul de 15-12. In fata a cateva sute de iubitori ai rugbiului, care au urcat in Agronomie sambata dimineata, Poli a facut un meci bun si a reusit sa castige un prim meci din lupta de durata cu echipa din Timisoara pentru al treilea loc in Seria a II-a. Meciul fost unul extrem de spectaculos, in care Poli putea pierde pe final, din cauza unei greseli de arbitraj. Baietii lui Constantin Verives au dominat meciul, fiind condusi doar in prima repriza cu 7-3. Ignea a adus primele puncte pentru ieseni dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 14. Timisorenii au revenit rapid in meci, reusind sa marcheze un eseu prin Spiroiu (17'), transformat tot de el. Totusi, Poli a intrat cu avantaj la cabine, dupa ce Cernescu (23') a reusit un eseu, dupa o cursa de 30 metri, pe partea stanga. Ignea nu a reusit transformarea, scorul ramanand la pauza, 8-7 pentru Poli Iasi. In repriza secunda, Iasiul a inceput foarte tare si a reusit sa marcheze un eseu prin Rotaru (46'), Ignea reusind transformarea, scorul devenind 15-7. Desi parea ca Poli se indreapta spre o victorie sigura, timisorenii au redus din handicap in minutul 71, dupa un eseu netransformat, scorul devenind 15-12. Acesta avea sa ramana si scorul final, desi Timisoara a fortat victoria, Iasiul a reusit sa se apere exemplar. Tot in Seria a II-a, Steaua a invins cu scorul de 55-0 pe Stiinta Petrosani (meciul trebuia sa se dispute la Petrosani, dar s-a disputat in capitala, la cererea Stiintei), in timp ce jocul dintre RC Barlad si Farul Constanta a fost amanat.

Page time :0.1856 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023075 (s)