Rugbistii de la Poli isi continua marsul in play-out

4 Mai 2009
660 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de rugby Poli Agro Iasi a invins fara nici un fel de probleme, in deplasare, pe CSM Brasov in al doilea joc din play-out. Sportivii pregatiti de antrenorul Constantin Verives au avut un inceput mai greu, iar la pauza conduceau abia cu 10-5 pe terenul celei mai slabe formatii din elita rugbiului romanesc. Dupa pauza insa, jucatorii din Agronomie au facut legea pe teren au marcat nu mai putin de 33 de puncte si au castigat in final cu 43-8, reusind sa obtina si punctul bonus ofensiv. Nu mai putin de 7 eseuri au marcat iesenii prin trei jucatori. Astfel, Cernescu si Stefan Drusca au inscris cate trei eseuri, Vacaru trecandu-si si el numele pe lista marcatorilor cu un eseu. De asemenea, Zaharia a reusit trei transformari, iar Mocanu o transformare. Dupa meci, antrenorul Constantin Verives era multumit de prestatia elevilor sai din actul secund si increzator ca Poli poate sa castige toate meciurile din play-out-ul Diviziei Nationale. "In prima repriza meciul a fost mai echilibrat, atat timp cat brasovenii au avut benzina. Dupa pauza insa pe teren a fost o singura echipa, am jucat bine, am marcat 33 de puncte si am reusit sa obtinem un succes normal cu tot cu punctul bonus ofensiv. Ne pregatim acum pentru meciul impotriva echipei Cleopatra Constanta, meci pe care trebuie sa-l castigam, pentru ca in finalul sezonului regulat am pierdut nemeritat la malul marii. Oricum, obiectivul nostru este sa castigam toate meciurile din play-out si sa terminam sezonul pe locul 7 in ierarhia finala", a declarat Constantin Verives. In partida de la Brasov, impotriva ultimei clasate, tehnicianul iesean a mizat pe urmatorul cincisprezece: Formagiu, Manolache, Varvaroi, Bisog, Bas, Stefan Drusca, Finariu, Pislaru, Zaharia, Hodoroaba, Cernescu, Graur, Vacaru, Nistor, Mocanu. Pe parcursul meciului au mai evoluat jucatorii: Lazar, Emanuel Drusca, Simion, Mihai Alexandru, Dimitriu, Grigoras. Etapa viitoare, la sfarsitul acestei saptamani, Poli Agro Iasi va primi vizita formatiei Cleopatra Constanta, intr-o partida care se poate dovedi decisiva pentru desemnarea echipei care va termina sezonul pe locul 7 in ierarhia nationala.

Page time :0.1308 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017937 (s)