Rugby, "Cupa FRF" : Politehnica NENA a spulberat o echipa din primul esalon

17 Martie 1999
1532 Vizualizari | 0 Comentarii
•Ieri, stadionul "Agronomia" din Dealul Copoului a gazduit intilnirea dintre Politehnica Nena si Rulmentul Birlad, joc din cadrul "Cupei FRF" la rugby. Dupa ce, simbata trecuta, elevii antrenorilor Costel Verives si Iulian Iftenie au remizat, 16-16, la Suceava, ieri, rugbystii ieseni au intilnit o alta formatie valoroasa din primul esalon.

Scorul a fost deschis in minutul 10, de catre Luca, eseu (5-0), dupa care, Cazacu a reusit transformarea (7-0). In continuare, echipa gazda detine initiativa jocului, si in minutul 21, Hordila a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa, scorul devenind 10-0 pentru Politehnica Nena. Peste noua minute (min. 30), oaspetii au avut posibilitatea sa reduca din handicap, insa birladeanul Bejan a ratat lovitura de pedeapsa.

Rulmentul a reusit in cele din urma sa inscrie, in minutul 30, prin Ungheanu, care a punctat printr-o lovitura de pedeapsa, scorul devenind, cu un minut inainte de final, 10-3 pentru gazde. In ultimul minut de joc, Cazacu a fost la un pas de a inscrie, insa nesansa a facut ca lovitura de pedeapsa sa fie ratata si astfel, prima repriza s-a incheiat cu scorul de 10-3 pentru rugbystii ieseni.

Dupa reluare, iesenii pornesc din nou, atacurile in terenul oaspetilor si din minutul 47, Cazacu a ratat o lovitura de pedeapsa, de la aproximativ 22 m, de terenul de tinta advers. In minutul 53, Politehnica Nena a beneficiat, din nou, de o lovitura de pedeapsa, transformata de catre Hordila, scorul devenind 13-3 pentru gazde. Sapte minute mai tirziu, acelasi Hordila a majorat avantajul gazdelor, tot printr-o lovitura de pedeapsa, 16-3.

Rulmentul Birlad a incercat sa se apropie de terenul gazdelor, insa iesenii au practicat, ieri, un bun joc de aparare, care nu a permis oaspetilor prea multe actiuni. In minutul 69, avea sa se stabileasca rezultatul final al acestei intilniri: Nazarie a reusit un eseu (21-3), apoi Hordila a reusit transformarea, si astfel meciul s-a incheiat cu scorul de 23-3 pentru rugbystii nostri.

A fost un joc in care Politehnica Nena a fost vioara intii. Desi Rulmentul este un team cu o valoare apreciabila in prima divizie, ieri, birladenii s-au dovedit a fi inferiori gazdelor. Prin aceasta victorie, Politehnica Nena a inregistrat un important pas, spre faza superioara a competitiei. Simbata, rugbystii nostri vor evolua in compania formatiei CSU Rapid Galati, jocul fiind programat in deplasare.

Ieri, au evoluat formatiile: Colta, Dobre, Enache, Bas, C. Ciubotaru, Cojocaru, Luca, Matievschi, Nazarie, Cazacu, Saramet, Manole, Cuzic, Luca si Hordila (Politehnica Nena); Gilian, Oprea, Romascu, Bejan, Roscanu, Chiriac, Filichi, Arhip, Rodeoni, Ungureanu, Dornescu, Doroila, Brastic, Tirila si Cheptea.