13 Mai 2002
826 Vizualizari | 0 Comentarii
Bataie generala, cartonase rosii si obisnuita infrangere

•Poli Agro Romtelecom Iasi - Universitatea Remin Baia Mare 7-20 (0-15)

Etapa a 9-a din cadrul turneului play-off al Diviziei Nationale de rugby a programat, in deschiderea cuplajului de pe "Nena-Constructorul", meciul de rugby dintre iesenii de la Poli Agro Romtelecom si baimarenii de la Universitatea Remin. Surprinzator, la partida de pe "Maracana" din Alexandru cel Bun, cei doi judecatori de margine, Costel Sarghie si Ionel Tinu (ambii din Barlad), au absentat si, din aceasta cauza, la cele doua tuse au fost repartizati Ion Luca (Iasi) si Nicusor Popa (Pascani), aflati initial la meci pe post de spectatori, dar pana la urma ei au trecut pe gazon si s-au achitat cu brio de noile sarcini primite de la centralul Nicolae Chiciu si observatorul federal Dumitru Alexandru (ambii din Bucuresti). Cu o echipa puternica si cu gabarit, care a dominat tusa si gramezile spontane, baimarenii s-au impus chiar din prima repriza a partidei de la Iasi in fata unor gazde debusolate si cu numeroase absente in efectivul de jucatori. In debut, baimareanul Paun rateaza incredibil transformarea unei lovituri de pedeapsa, din pozitie centrala (3'), dar oaspetii reusesc apoi primul eseu prin mijlocasul la gramada Manolache, in min. 16. Dupa ce baimareanul culca insa balonul in terenul de tinta al gazdelor, nervii dau in clocot si urmeaza o bataie generala ca in filme, oprita cu greu de centralul Chiciu, dupa 2-3 minute de "kick-boxing", timp in care maseurul gazdelor, Constantin Munteanu, a fost si el lovit de Gavriloaia, in momentul cand acorda primele ajutoare medicale iesenilor. Dupa ce capitanii celor doua echipe sunt chemati la ordine de catre Nicolae Chiciu, care acorda un avertisment general ambelor combatante, dar numai atat, fundasul Ungur transforma eseul si oaspetii preiau conducerea cu 7-0. In urma bataii generale, iesenii Negoita si Tibichi ajung la Ambulanta de langa teren pentru a primi primele ingrijiri, cel de-al doilea fiind si inlocuit definitiv, dupa ce colegul lor, Cristi Manole, a fost si el accidentat si a parasit terenul in min. 10. In aceste conditii, baimarenii isi maresc avantajul pana la pauza, scorul devenind 15-0 pentru "U" Remin, prin punctele reusite de Ungureanu (eseu - min. 33) si Ungur (lovitura de pedeapsa - min. 37).

•Trei eliminari dupa pauza

In minutul 5 al reprizei secunde (45'), fundasul iesean Mihai Mocanu incearca un drop de la centrul terenul, dar mingea trece milimetric pe langa barele "H"-ului baimarean. A fost primul sut al gazdelor spre terenul de tinta advers de pana atunci, dupa ce elevii lui Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu au trecut cu greu de centrul terenului, in prima parte a disputei. In min. 54, acelasi Mocanu loveste cu pumnul un adversar, baimareanul Dumitrascu riposteaza si ambii primesc cartonasul rosu din partea lui Chiciu, cel care a condus insa cu destule ezitari in meciul de sambata. Doua minute mai tarziu (56'), ieseanul Cibotariu loveste si el un adversar si primeste cartosanul rosu, gazdele evoluand pana la finalul jocului doar in "13". In min. 60, Erhan (care a trecut fundas in locul lui Mocanu) face o cursa de 60 metri pe partea dreapta a terenului, se arunca sa culce balonul in terenul de tinta advers, dar un adversar trimite mingea cu piciorul in afara liniei de fund. Nicolae Chiciu nu acorda eseul mult dorit de gazde, iesenii protesteaza vehement, dar scorul ramane neschimbat. Totusi, sase minute mai tarziu (66'), intercalat din nou in atac, Erhan reuseste eseul mult dorit pe centrul buturilor baimarene, dupa o cursa de 30 metri, iar uvertura Zaharia transforma impecabil (7-15). Reveniti puternic in atac, elevii lui Ovidiu Sugar si George Sava inscriu un nou eseu in min. 70, prin aripa Ungureanu, cel care stabileste scorul final (20-7 pentru maramureseni), dupa ce Ungur rateaza transformarea. In ultimele minute ale meciului, plus cele cinci de prelungiri, gazdele ataca puternic in terenul oaspetilor, dar nu reusesc si cel de-al doilea eseu, desi ocazii au fost destule.
Sub conducerea bucuresteanului Nicolae Chiciu au evoluat urmatoarele efective:
- Poli Agro Romtelecom Iasi: Colta, Negoita (Bihon), Tibichi (Coliba) - Popa, Varzari - Cojocaru, Cibotariu, Bas - Costache, Zaharia - Erhan, Cuzic, Cristi Manole (Stroea), Spiridon - Mocanu. Antrenori: Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu.
- "U" Remin Baia Mare: Bance, Balan, Constantinescu (Zarcu) - Lucaci, Barlea - Merdan, Duma, Dumitrascu - Manolache, Paun (Borz) - Budusan, Lazar, Gavriloaia, Ungureanu - Ungur (Adrian Manole). Antrenori: Ovidiu Sugar si George Sava.

•Emil Crisan va face referat impotriva arbitrului Chiciu

Dupa partida, antrenorul Sugar deplangea faptul ca "U" Remin Baia Mare a ajuns acum la al treilea jucator eliminat pe intregul campionat si, in acest caz, urmeaza a fi penalizata cu un punct in clasament. Tot dupa joc, vicepresedintele sectiei de rugby iesene, prof. Emil Crisan, ne-a declarat: "Dupa meci, l-am intrebat pe Chiciu de ce nu a eliminat pe nimeni dupa bataia generala din min. 16. S-a enervat si m-a luat de guler. Pentru acest lucru ii fac referat la federatie".
Celelalte rezultate ale rundei de sambata, din prima grupa valorica, au fost: Callatis Mangalia - Steaua Bucuresti 17-52, Dinamo Drupo Bucuresti - Farul Constanta 58-25 si Universitatea Ursus Cluj - Rulmentul Barlad 60-6.
Tot in etapa a 9-a, dar din play-out, am consemnat scorurile:
Minerul Lupeni - CSM Eldoforest Suceava 19-40, CSM Kirschbaum Sibiu - RC Grivita Bucuresti 80-13 si Stiinta Gerom Petrosani - Sportul Studentesc Bucuresti 5-0 (neprezentare). Meciul Precizia Sacele - Rapid Metrorex Bucuresti a fost omologat cu 5-0 pentru gazde, echipa oaspete retragandu-se din campionat. In etapa urmatoare, pe 18 mai, in deplasare, Poli Agro Romtelecom Iasi va evolua impotriva rivalei moldovene dintotdeauna, Rulmentul Barlad.