Rugby: Politehnica NENA - Tracon Braila 155-0 (76-0)

11 Martie 1999
1142 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri, pe terenul "Agronomia", Politehnica NENA a disputat primul joc oficial al acestui an, adversara iesenilor a fost "solida" formatie Tracon Braila. Cu toate ca meciul a fost programat cu incepere de la 10 si intr-o zi de lucru au fost ceva spectatori la stadion, semn ca rugbyul devine din ce in ce un sport cu atractie la public. Antrenorii formatiei noastre, Costel Verives si Iulian Iftenie, au trimis in teren urmatorul "XV": Colta, Dobre, Enache, Budisteanu, Bas, Cojocaru, Ionescu, Matievschi, Nazarie, Cazacu, Manole, Saramet, Hordila, Ursu si Cuzic.

Primul minut de joc a adus si primele puncte in contul formatiei Politehnica NENA, atunci cind Cojocaru a inscris un eseu (5-0), insa Cazacu a ratat transformarea. Patru minute mai tirziu, Dobrea reuseste un eseu (10-0), Cazacu transforma de aceasta data si scorul devine 12-0 pentru gazde. La jumatatea primei reprize, scorul a fost de 38-0, prin punctele reusite de catre Saramet, Budisteanu, Ionescu si Cojocaru (cite un eseu), repectiv, Cazacu (trei transformari) si Hordila (o transformare).

In minutul 22, Ionescu inscrie al saptelea eseu pentru Politehnica NENA, Cazacu transforma si scorul devine 45-0. Fluierul de final al primei jumatati a meciului consemneaza un avantaj lejer al iesenilor, 76-0, care au mai punctat prin Saramet (doua eseuri), Ursu, Matievschi si Cuzic (toti trei cite un eseu), respectiv, Cazacu, Cuzic si Hordila (cite o transformare).

De ementionat faptul ca, dupa eseul lui Cuzic, la scorul de 96-0, iesenii nu au recurs la executarea transformarii, in acest meci, Politehnica NENA a mai renuntat de inca noua ori la a puncta prin transformarile anterioare eseurilor. Primele puncte dupa pauza au fost opera lui Ionescu, Cazacu transformind, si scorul a devenit 83-0. In minutul 60, iesenii au condus cu scorul de 108-0, prin reusitele lui Ionescu (doua eseuri), Balcan si Cuzic (ambii cite un eseu). In minutul 63, patrunderea lui Luca a facut ca scorul sa devina 113-0, Cazacu, insa a ratat transformarea. Jocul s-a incheiat la un scor de popice, ca sa nu spunem de maidan, 155-0. Pentru gazde au mai inscris: Luca, Cuzic (ambii cite doua eseuri), Manole, Ionescu, Hordila si Balcan (toti patru cite un eseu), iar Cuzic o transformare.

De mentionat ca, dupa pauza au mai intrat in teren, la Politehnica NENA, urmatorii jucatori: Luca, Balcan, Grigoriu, Bejenariu, Munteanu si Ciubotaru. Jocul cu formatia din Braila a fost un prilej de antrenament cu publicul pentru formatia noastra. Oaspetii, in meciul de ieri, practic nu au existat. Oricum, la ieseni s-a vazut acea pofta nebuna de joc, pase exacte si contraatacuri in viteza.

Budisteanu, un jucator puternic, trecea printre firavii jucatori adversi, precum marfarul prin gara, in timp ce Bogdan Saramet, cind pleca spre terenul advers, cu greu mai putea fi ajuns de catre jucatorii braileni. Toata echipa ieseana a fost conectata la maximum pentru aceasta intilnire, si merita felicitari.