Rulmentul continua sa spere la Cupa Cupelor

19 Mai 2008
738 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de handbal feminin Rulmentul Brasov a fost invinsa de norvegiencele de la Larvik, cu scorul de 25-21 (13-13), in prima mansa a finalei Cupei Cupelor • Meciul retur este programat pe 24 mai, la Brasov, cu trofeul pe masa

Meci nebun ieri seara in Norvegia. In fata a cateva mii de spectatori vulcanici, Rulmentul Brasov a pierdut prima mansa a finalei Cupei Cupelor, in fata norvegiencelor de la Larvik. Gazdele s-au impus cu scorul de 25-21 dupa ce la pauza scorul era egal, 13-13. De altfel, Rulmentul a facut o prima repriza senzationala, cand s-a tinut scai de formatia din Norvegia, avand chiar in cateva randuri avantaje minime pe tabela de marcaj. Startul actului secund a fost insa catastrofal pentru fetele Marianei Tarca, brasovencele ratand o sumedenie de ocazii. Astfel, in primele 20 de minute, formatia de sub Tampa a marcat doar doua goluri.

In tot acest timp, norvegiencele nu au avut mila si cu toata opozitia rusoaicei Spirova din poarta Rulmentului, au reusit sa se desprinda si la 7 goluri pe tabela de marcaj, scor 23-16 in minutul 24. A urmat insa o tresarire de orgoliu a brasovencelor, care au inscris trei goluri consecutive in inferioritate numerica, astfel ca la final Larvik a invins la o diferenta de 4 goluri, scor 25-21. Chiar daca au pierdut, fetele Marianei Tarca pastreaza inca sanse la cucerirea Cupei Cupelor, fiind obligate sa invinga la o diferenta de 5 goluri in mansa retur de la Brasov. Rulmentul Brasov a ajuns in ultimul act al Cupei Cupelor dupa o serie incredibila, cu 6 victorii, 1 meci egal si o singura infrangere. De partea cealalta, un parcurs la fel de bun a avut si Larvik, norvegiencele ajungand in finala dupa cinci victorii si o infrangere, in semifinale, cu Podravka Koprivnica. Nordicele sunt extrem de puternice pe teren propriu, unde au numai victorii. In Norvegia, Rulmentul a avut alaturi si o mica galerie formata din aproximativ 60 de suporteri, fani inraiti care au fost alaturi de echipa peste tot. "Este un meci mult prea important pentru a nu avea alaturi de noi suporterii care vin sa ne incurajeze peste tot in tara. Va fi un drum lung, dar si-au dorit mult prea tare sa fie alaturi de fete, astfel ca le-am indeplinit aceasta dorinta", a declarat, inainte de plecarea in Norvegia, presedintele sectiei de handbal a clubului Rulmentul, Sorin Tarca. Meciul retur este programat sambata, 24 mai, la Brasov, atunci cand se va juca cu trofeul pe masa.