S-a nascut o noua stea a Albionului

18 Iunie 2004
1211 Vizualizari | 0 Comentarii
•Anglia - Elvetia 3-0 (1-0), intr-un meci modest, luminat de Wayne Rooney, tanara speranta a lui Everton reusind sa inscrie de doua ori •Englezii si-au revenit dupa esecul uimitor din prima etapa cu Franta •In ultima partida a grupei B, Anglia va juca pentru un loc in sferturile Euro 2004 impotriva formatiei Croatiei

Caseta tehnica a meciului:

Anglia - Elvetia 3-0 (1-0)
Marcatori:
Formatii: Anglia: James, Gary Neville, Terry, Campbell, Ashley Cole, Beckham, Gerrard, Lampard, Scholes ('70 Hargreaves), Rooney ('83 Dyer), Owen ('72 Vassel). Antrenor: Sven-Goran Eriksson
Elvetia: Stiel, Haas, Murat Yakin, Muller, Spycher, Huggel, Hakan Yakin ( '83 Vonlanthen), Celestini ('53 Cabanas), Wicky Frei, Chapuisat (46 Gygax). Antrenor: Jakob Kuhn
Arbitri: Valentin Ivanov (Rusia), Yuri Dupanau (Belarus), Vladimir Eniutin (Rusia)
Stadion: Municipal (Coimbra)
Spectatori: 30.000
Cartonase galbene: Haas
Cartonas rosu: Haas
Jucatorul meciului: Rooney

In primul meci al zilei de ieri, Anglia a obtinut o victorie scontata impotriva Elvetiei, care nu a reusit sa reediteze remiza de la Campionatul European din 1996. Surprinzator, prima ocazie a apartinut nationalei Elvetiei, Gary Neville fiind la un pas sa devieze in propria poarta o centrare a lui Hakan Yakin. In minutul 23 si-a intrat in rol noul star al nationalei lui Eriksson, Rooney, care a deschis scorul, trimitand mingea cu capul de la sase metri in poarta lui Stiel, dupa o actiune superba pornita de la David Beckham si continuata de Owen. Dupa marcarea golului, englezii s-au multumit cu scorul inregistrat pe tabela si au preferat sa astepte niste atacuri ale elvetienilor, atacuri care nu aveau sa mai vina. De altfel, nationala Elvetiei a parut incapabila sa stavileasca actiunile engleze, jocul fiind dominat clar de selectionata Albionului. Astfel, prima repriza s-a incheiat cu o ocazie a lui Hakan Yakin, care a executat periculos o lovitura libera, mingea ocolind de putin buturile portii lui James.

Noul Owen

Repriza secunda a debutat in aceeasi nota de dominare a nationalei Albionului, dominare care s-a accentuat o data cu eliminarea lui Haas, acesta fiind avertizat de doua ori in doar zece minute. Dupa eliminare, jocul practic s-a rupt, pe teren existand o singura formatie, cea pregatita de suedezul Eriksson si care si-a materializat dominarea in minutul 75, cand acelasi Rooney a patruns in careu si a tras puternic, mingea a lovit bara, a revenit in teren, unde l-a izbit in cap pe nefericitul Stiel si a intrat in plasa. Astfel, tanarul atacant al lui Everton a facut in doar cateva zile pasul de la jucatorul care calca pe minge de doua ori in aceeasi faza, in meciul cu Franta, la fotbalistul care reuseste dubla. Pe fondul prabusirii elvetienilor a venit si golul trei al Angliei, Beckham a centrat pe dreapta, mingea a strabatut careul, ajungand la Gerrard, care l-a executat cu sange rece pe Stiel. Finalul meciului a consemnat o noua ocazie a lui Frei, insa nationala helveta pare a avea cel mai ineficient atac, nereusind sa inscrie nici macar un gol in primele doua faze ale grupelor. Anglia si-a indeplinit misiunea, asigurandu-si cele trei puncte in fata unei nationale care s-a multumit cu statutul de participanta la o competitie de un asemenea calibru. Totusi, nici Anglia nu poate fi prea multumita de jocul prestat, pretentiile la castigarea titlului european trebuind dublate de un joc de echipa consistent, care sa nu fie bazat exclusiv pe sclipirile unui pusti de 18 ani.

Page time :0.1648 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024952 (s)