"Schimbarea lui Ionut Popa este iminenta"

3 Decembrie 2007
3397 Vizualizari | 11 Comentarii
Ionut Popa
• Primarul Gheorghe Nichita l-a atacat vehement pe antrenorul Popa, la sfarsitul meciului dintre Poli Iasi si Otelul Galati, scor 2-2 • "Ionut Popa a fost cel mai slab de pe teren. Nu mai am incredere in el. Schimbarea antrenorului este iminenta in viitor", a acuzat Nichita • Iesenii au egalat in minutul 88 prin Martin Cernoch, dar acest punct nu ajuta prea mult trupa din Copou, ajunsa deja la minus 11 in clasamentul adevarului • Etapa viitoare, prima a returului, iesenii vor primi vizita formatiei Poli Timisoara, dar intre timp, miercuri, la Iasi, va veni Rapidul, pentru partida din optimile Cupei Romaniei

Clubul de fotbal Politehnica Iasi sta pe un butoi cu pulbere. Scaunul antrenorului Ionut Popa se clatina evident, fiind doar o chestiune de zile pana cand tehnicianul iesean va fi schimbat din functie. Primarul Gheorghe Nichita l-a desfiintat pe Popa la finalul partidei dintre Poli Iasi si Otelul Galati, anuntand pentru prima data ca schimbarea antrenorului este iminenta. "Ionut Popa a fost cel mai slab de pe teren. Nu mai am incredere in el, pentru ca este incapatanat si parca tine cu tot dinadinsul sa joace cu copiii lui de suflet, Sfarlea, Mijin, Silvasan, Radu Ciobanu, care nu au ce cauta pe teren. La cum se joaca in Liga I si la cum jucam noi, nu avem nici o sansa sa evitam retrogradarea. Totul din cauza lui Ionut Popa. Schimbarea antrenorului este iminenta, in viitor, repet, in viitor", a declarat, negru de suparare la finalul partidei, primarul Gheorghe Nichita. De altfel, seful municipalitatii a intrat in vestiarul echipei la pauza, certandu-i vehement pe jucatori pentru prestatia slaba de pana atunci. Acest gest a fost contestat de Popa, care l-a atacat chiar pe primar ca nu i-a adus jucatorii pe care i-a cerut pana acum. "Primarul Nichita a facut un gest reprobabil cand a intrat la pauza in vestiar la echipa. Mi-a demoralizat jucatorii si unii dintre ei nu au vrut sa mai intre pe teren. A spus ca nu mai are incredere in mine? Eu am avut incredere in el timp de patru ani si nu mi-a adus jucatorii pe care i-am vrut. Apoi a spus despre mine ca am fost cel mai slab de pe teren? Nu-mi aduc aminte sa fi jucat. Poate imi spune el cu ce numar am jucat pe tricou", a replicat ironic Popa, un antrenor care simte cum i se clatina scaunul.

Debut dezastruos

Pe un frig patrunzator si in fata a doar cateva mii de spectatori, fotbalistii ieseni au mai facut un pas gresit pe teren propriu, scotand doar o remiza, scor 2-2, in fata Otelului Galati, formatie care este la al treilea joc consecutiv fara infrangere, la fel ca si Poli Iasi. Dupa o noua prestatie neinspirata, jucatorii lui Popa nu au reusit decat sa obtina in extremis un egal, Martin Cernoch egaland abia in minutul 88 (exact la fel ca si anul trecut, cand meciul dintre Otelul si Poli Iasi s-a terminat la egalitate, scor 1-1, cu un gol inscris de acelasi Cernoch, tot dupa minutul 85). De partea cealalta, galatenii au avut 2-0 pe tabela de marcaj, dar nu s-au dezmintit nici de aceasta data si au incasat usor doua goluri. Iesenii au inceput catastrofal meciul cu Otelul, oaspetii deschizand scorul la prima actiune mai consistenta prin Janos Szekely, poate cel mai bun jucator de pe teren. In minutul 6, galatenii au plecat pe contraatac, Semeghin a reusit o diagonala frumoasa pana la Janos Szekely, care a avansat in centru si l-a invins pe Branet cu un sut plasat perfect in dreapta portarului iesean. Uluiti, jucatorii lui Popa au resimtit socul, iar in minutul 13 Onut greseste o degajare, Jula gaseste o pasa buna pana la Daniel Stan, care a facut 2-0, cu un sut din careu, pe langa nefericitul Branet.

Golul lui Milea

Meciul s-a disputat pe contre, iar in minutul 18, Paruolo a executat perfect o lovitura libera, mingea a ajuns pana la Milea (jucator transferat in vara de la Dunarea Galati), iar unul dintre cei mai scunzi jucatori de pe teren a reusit sa inscrie cu capul din defensiva adormita a galatenilor. Dupa acest inceput furibund, lucrurile s-au asezat, galatenii preferand sa combine mai mult la mijlocul terenului si sa tina mingea departe de poarta lui Gribauskas. Acesta avea sa fie de altfel si scorul pauzei, spre dezamagirea suporterilor ieseni care asteptau de la jucatorii favoriti un succes in partida cu Otelul Galati. Dupa pauza, oaspetii au facut pasul inapoi, spre disperarea antrenorului Petre Grigoras, care l-a si introdus in teren pe Labukas, in locul lui Silviu Ilie, tocmai pentru a pune mai multe probleme in ofensiva. De partea cealalta, antrenorul Popa a fost inspirat abia la pauza, cand l-a scos de pe teren pe Mijin si l-a introdus pe Tincu, mijlocas care avea sa aduca un plus de consistenta la mijlocul terenului. In minutul 53, Poli a beneficiat de o lovitura libera indirecta din interiorul careului, dar iesenii au luat decizia absurda de a-i misca mingea fundasului Lucian Munteanu, care a tras in blocajul defensivei Otelului. Au urmat insa 20 de minute de dominare haotica a gazdelor, care nu au pus in nici un moment in pericol poarta lui Gribauskas. In minutul 73 insa, Otelul putea da lovitura la o contra frumoasa pe partea dreapta, mingea a ajuns in centrul careului la Daniel Stan, care a fost insa blocat in ultima clipa de o interventie foarte buna a portarului Cristian Branet. A urmat un carambol in careul Politehnicii, cu oaspetii sutand in disperare, in timp ce fundasii ieseni nu mai reuseau sa scoata mingea din careu. Cu sapte minute inainte de final, gruparea din Copou putea egala, dar o lovitura libera de la 17 metri a fost executata foarte modest de Sfarlea.

Neinspirati

Inca o data o decizie neinspirata a antrenorului Popa, care l-a desemnat pe Sfarlea sa bata, in locul lui Tincu, expertul Politehnicii in asemenea faze. Egalarea avea sa vina tarziu, in minutul 88, cand nimeni nu se mai astepta. Iesenii au executat o lovitura libera de la mijlocul terenului, mingea a ajuns in careul Otelului, iar Cernoch a reusit sa inscrie din mijlocul unui carambol, printr-un sut din intoarcere de la sase metri. Partida nu s-a terminat insa inainte ca Otelul sa mai aiba o ocazie importanta pe contraatac, dar Elek nu a mai reusit sa impinga mingea in poarta lui Branet, dupa o faza purtata in viteza pe partea dreapta a atacului galatean. Astfel, Otelul lui Petre Grigoras a bifat primul rezultat de egalitate din acest sezon, in timp ce punctul obtinut de Poli nu ajuta prea mult trupa din Copou, ajunsa deja la minus 11 in clasamentul adevarului. Practic, la finalul turului, Poli ocupa locul 14 (prima pozitie care asigura salvarea de la retrogradare) in clasamentul la zi, cu doar 16 puncte si va avea un program infernal in finalul acestui an. Etapa viitoare, prima a returului, programata duminica, 9 decembrie, iesenii vor primi vizita formatiei Poli Timisoara, dar intre timp, miercuri, la Iasi, va veni Rapidul, pentru partida din optimile Cupei Romaniei.

Declaratii la finalul partidei

Petre Grigoras, antrenor Otelul Galati: "Sincer, nu ma bucura acest punct asa mult pentru ca am avut 2-0, am avut jocul in mana si am primit goluri din doua faze fixe, ultimul in minutul 90. Normal ca nu le-am cerut eu sa faca pasul inapoi jucatorilor mei in repriza a doua, dar si gazdele au pus o presiune deosebita, au iutit jocul prin intrarea lui Tincu si normal ca au aparut ocaziile lor. Pe Emil Jula l-am schimbat pentru ca are o problema mai deosebita la picior de mai multa vreme si trebuia sa-l schimb mai devreme".
Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Am luat doua goluri de rasul lumii. Nici nu pierdem, dar nici nu castigam. Oricum daca aveam 2-0 eu nu as fi pierdut nici daca jucam cu Steaua, Dinamo sau Rapid. Cu Timisoara va fi greu, greu de tot. Eu ma chinui si lumea nu ma intelege. Este al patrulea an cand incerc sa fac echipa cu jucatori culesi si lumea s-a obisnuit sa fac minuni cu ei. Dar asa se intampla, e normal ca in conditiile in care nu merge ceva, antrenorul sa fie de vina. As vrea sa am si eu jucatori o data si atunci sa fiu judecat".

Poli Iasi - Otelul Galati 2-2 (1-2)
Marcatori: Milea (`18), Cernoch (`88) / Szekely (`6), Daniel Stan (`13)
Stadion: Emil Alexandrescu