Seara gafelor in Liga Campionilor

18 Februarie 2010
713 Vizualizari | 0 Comentarii
• Bayern Munchen- AC Fiorentina 2-1 (1-0) si FC Porto-Arsenal Londra 2-1 (1-1), in doua partide care au contat pentru optimile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal • Daca in ziua precedenta, Liga Campionilor a avut parte de faze spectacol si cu jocuri care mai de care mai frumoase, partidele de ieri au adus in prim plan gafe de arbitraj si greseli uriase ale unor jucatori, greseli care au transat in cele din urma soarta jocurilor

Daca in ziua precedenta, Liga Campionilor a avut parte de faze spectacol si cu jocuri care mai de care mai frumoase, partidele de ieri au adus in prim plan gafe de arbitraj si greseli uriase ale unor jucatori, greseli care au transat in cele din urma soarta jocurilor. Astfel, ieri au avut loc partidele ce au adus fata in fata Bayern Munchen contra Fiorentinei si FC Porto contra englezilor de la Arsenal Londra. Primul joc a fost unul echilibrat, italienii, fara Mutu in teren, suspendat pentru consum de substante interzise, tinandu-se tare in disputa cu nemtii. In cele din urma, echipa bavareza a reusit sa castige, scorul final fiind de 2-1 (la pauza 1-0). Golurile au fost marcate de A. Robben (min. 45, pen.) si M. Klose (min. 89), in timp ce pentru Fiorentina a marcat P. Kroldurp (min. 50). Victoria lui Bayern ar fi fost una normala daca golul victoriei nu ar fi fost marcat dintr-un off-side clar ca lumina zilei. In acel minut 89, Arjen Robben a sutat din afara careului, Frey a respins, iar Olic a recentrat pentru Klose, care se afla în ofsaid. Golul cu capul reusit de atacantul german a fost însa validat de arbitru! Fiorentina are ocazia razbunarii pe data de 9 martie, atunci cand va avea loc si returul disputei din optimiile Ligii. Scorul de 2-1 (la pauza 1-1) s-a pastrat si in celalalt joc al zilei, FC Port-Arsenal Londra, disputa transata in final de echipa lusitana. Golurile au fost marcate de S. Varela (min. 11) si Falcao (min. 51), in timp ce pentru Arsenal a marcat S. Campbell (min. 18). Jocul nu a adus mare lucru, poate doar gafele portarului Fabianski iesind in evidenta, asta si pentru ca portughezii au reusit sa castige datorita "giumbuslucurilor" facute de portarul londonez. Marti au avut loc alte doua meciuri din optimile Ligii Campionilor, AC Milan-Manchester United, partida incheiata cu victoria englezilor, scor 3-2, si jocul Ol. Lyon- Real Madrid, disputa castigata de francezi cu scorul de 1-0.