Spania, regina lumii

12 Iulie 2010
1011 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania a devenit a treia echipa din istorie care castiga Campionatul European si Campionatul Mondial în numai doi ani de zile • Dupa un meci tacticizat la maxim, ibericii au fost echipa mai buna si au invins Olanda cu scorul de 1-0, prin reusita lui Iniesta in minutul 116 • Caracatita Paul a avut din nou dreptate si Armada Rosie a triumfat in Africa de Sud

Spaniolii au la picioare toata suflarea fotbalistica a lumii. In doi ani de zile, ibericii au castigat Campionatul European si Campionatul Mondial, jucand cel mai frumos fotbal al momentului. O echipa superba, care te ameteste cu tesatura de pase (celebra Tiki-taka) si care nu pacaleste niciodata fotbalul s-a incununat aseara campioana lumii, dupa ce a invins Olanda cu scorul de 1-0. Dupa un meci tacticizat la maxim, ibericii au fost echipa mai buna si au dat lovitura prin Iniesta in minutul 116. Partida a început cu ibericii în atac, Ramos fiind în centrul atentiei. Fundasul lui Real Madrid a trecut pe langa deschiderea scorului înca din minutul patru, cand a reluat puternic cu capul de la 11 metri, dar Stekelenburg a avut un reflex de zile mari. Cinci minute mai tarziu, acelasi Ramos a trecut fara probleme de Kuyt, dar sutul sau a fost respins în ultima clipa de Heitinga. Olandezii au reusit sa închida accesul la poarta lui Stekelenburg pe masura ce timpul trecea. Howard Webb a trecut în centrul atentiei, acesta împartind cinci cartonase galbene în numai 10 minute. De Jong s-a numarat si el printre avertizati, dar putea fi chiar eliminat, dupa ce l-a facut KO pe Xabi Alonso cu un procedeu demn de Kung Fu. Iker Casillas, îngerul pazitor al Spaniei, a fost la un pas sa îsi îngroape echipa în minutul 30. La o minge aruncata în jumatatea iberica de Van Persie, returnata în semn de fair-play, portarul Realului a anticipat gresit traiectoria mingii si era cat pe ce sa o scape în plasa.

Final de infarct

Imediat dupa iesirea de la cabine, Puyol putea sa fie din nou eroul Spaniei, la o faza trasa la xerox dupa cea care i-a calificat în finala. Mingea însa nu l-a ascultat pe capitanul Barcelonei si nu a prins spatiul portii. Sneijder i-a pasat superb lui Robben în minutul 62, iar mijlocasul olandez a scapat singur cu Iker Casillas. L-a pacalit din glezna pe portar la marginea careului, dar sutul sau a lovit piciorul spaniolului si a trecut pe langa poarta. Ocazia era aproape sa se razbune, dar Villa n-a profitat cinci minute mai tarziu de eroarea lui Heitinga, luandu-l la tinta din 6 metri pe fundasul olandez. Robben a avut din nou sansa sa încheie meciul, scapand singur cu Casillas, dar incomodat suficient de mult de Puyol. Ibericii au avut sansa sa închida finala în prelungiri, dar Stekelenburg l-a blocat incredibil pe Fabregas în minutul 95. Capitanul Van Bronckhorst si-a intrat si el în rolul de erou, salvandu-si de doua ori în cinci minute echipa de la dezastru. Mai întai la patrunderea lui Iniesta, iar apoi la sutul lui Navas. Heitinga a vazut al doilea galben în minutul 109 si si-a lasat echipa în zece oameni pentru finalul de meci. Iniesta a dat lovitura în minutul 116, cand a profitat de o eroare în defensiva "batavilor". Spania invinge Olanda cu scorul de 1-0 si duce la bun sfarsit doi ani incredibili, doi ani în care a castigat cele mai importante competitii ale fotbalului.

Page time :0.1564 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018764 (s)