Spectacol pasionant in Motomondialul de viteza

20 Iulie 2009
607 Vizualizari | 0 Comentarii
Valentino Rossi
Pilotii echipei de uzina Yamaha, Valentino Rossi si Jorge Lorenzo, au oferit, ieri, pe circuitul german Sachsenring, un nou episod din lupta pentru titlul mondial, castig de cauza avand campionul in exercitiu. Pornit in premiera din pole-position in Grand Prix-ul Germaniei, Valentino Rossi a valorificat rapid avantajul startului, instalandu-se confortabil la conducere. "Doctorul" a dictat ritmul pe circuit in primele sase tururi, dupa care a fost depasit de australianul Casey Stoner. Fostul campion mondial de la Ducati a preluat initiativa pentru urmatoarele opt tururi, dupa care a retrogradat in pozitia a treia, fiind depasit pe rand de Rossi si Lorenzo. Cei doi piloti de la Yamaha au preluat controlul cursei, in timp ce lui Stoner nu i-a mai ramas altceva de facut decat sa-si apere locul trei in fata lui Dani Pedrosa (Honda), scrie Onlinesport. Repetand duelul pentru intaietate de la Barcelona, Rossi si Lorenzo au oferit un pasionant spectacol, ibericul instalandu-se la conducere cu cinci tururi inaintea finalului, cu un atac curat la capatul liniei drepte din fata boxelor. Rossi s-a pastrat in plasa coechipierului sau, revenind la sefia cursei la intrarea in ultimele doua tururi, campionul mondial pastrandu-si pozitia fruntasa pana la final, in pofida incercarilor lui Lorenzo de a reveni in frunte. Podiumul a fost completat de Pedrosa, care a reusit in cele din urma sa treaca de Stoner, pe locul cinci clasandu-se sanmarinezul Alex de Angelis (Gresini Honda), la capatul unei curse fara probleme. In urma acestei a patra victorii a sezonului si a 75-a la clasa regina, Valentino Rossi si-a consolidat prima pozitie in ierarhia generala, unde a acumulat un total de 176 puncte, cu 14 peste Jorge Lorenzo si cu 28 peste Casey Stoner. Cursa clasei 250 cc a fost castigata de campionul mondial Marco Simoncelli, italianul de la Metis Gilera bifand a doua victorie a sezonului. Podiumul categoriei sfertului de litru a fost intregit de Alex Debon si Alvaro Bautista. Cursa a avut parte de doua starturi, dupa ce la prima incercare ploaia a dat peste cap programul organizatorilor. In fine, la clasa mezina, pilotul spaniol Julian Simon a mai facut un pas important spre castigarea titlului mondial dupa ce s-a impus, ieri, in Marele Premiu al Germaniei de la Sachsenring. Simon s-a impus cu un avans de 9,415 secunde in fata coechipierului sau Sergio Gadea, cei doi iberici reusind dubla pentru gruparea Bancaja Aspar Aprilia. Podiumul etapei germane la clasa 125 cc a fost completat de Joan Olive, pilotul echipei Derbi Racing Team impunandu-se la fotografie in fata conationalului sau spaniol Nicolas Terol. Dupa opt etape consumate din sezonul 2009, Julian Simon a acumulat 129 puncte in clasamentul pilotilor, pe locul secund fiind clasat Sergio Gadea cu 104 puncte. Urmatoarea intalnire cu Motomondialul de Viteza este programata peste doar o saptamana, circuitul Donington Park fiind gazda Marelui Premiu al Marii Britanii.

Page time :0.1397 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023401 (s)