Stancu duce Steaua in antecamera Europa League

7 August 2009
1001 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua s-a calificat in faza play-off-ului Europa League, dupa ce a trecut aseara chinuit de scotienii de la Motherwell • Stelistii au invins cu scorul de 3-1, dupa golurile marcate de Forbes, respectiv de Petre Marin si Bogdan Stancu, de doua ori • Chiar daca s-au calificat in faza urmatoare a competitiei, jocul Stelei nu a fost cel asteptat de suporteri

Steaua s-a calificat in faza play-off-ului Europa League, dupa ce a trecut aseara de scotienii de la Motherwell cu scorul de 3-1 (0-1 la pauza). Golurile au fost marcate de Forbes, respectiv Petre Marin, din penalty, si Bogdan Stancu, de doua ori. Desi s-au calificat in faza urmatoare a competitiei, stelistii nu au mai aratat ca acel "Arsenal al Romaniei" de care vorbea patronul Stelei, Gigi Becali, cel putin nu in prima repriza. Partea intai a partidei a fost o adevarata piatra de incercare pentru Steaua, care s-a vazut dominata de surprinzatoarea echipa scotiana. Bergodi a decis sa trimita in jocul cu scotienii o echipa formata mai mult din rezerve. Intre titulari nu se regasea nici Tatarusanu, nici Romeo Surdu si nici polonezul Golanski. Steaua a pornit jocul retur de la un 3-0 linistitor obtinut in partida de la Bucuresti. Antrenorul Cristiano Bergodi a inceput partida cu un prim 11 format din: Zapata - Ninu, Baciu, Ghionea (`76- Tudose), P. Marin - Nicolita, Onicas (`81-Iacob), Ionescu, Grzelak - Stancu, Bibiskov (`63- Ochirosii). De cealalta parte, omologul sau, Jim Gannon, a trimis in teren un 11 alcatuit din: Ruddy - Hammel, Reynolds (`60- Humphrey), Craigan, Hutchinson - Slane, Coke (`71-Jennings), Forbes, Murphy (`60- McHugh) - Sutton, O`Brien. Pe un stadion aproape gol, stelistii si-au vazut linistiti de treaba, incercand inca din start sa inchida orice culoare de patrundere pentru adversari. Scorul din tur a avut darul sa-i linisteasca de tot pe jucatorii lui Bergodi, asta pentru ca primele minute au fost pur si simplu minute in care nici una din cele doua echipe nu a pus in pericol poarta adversa. Dar, pentru ca ocaziile se razbuna, scotienii au reusit sa deschida scorul. Dupa cateva minute de presiune la poarta lui Zapata, scotienii reusesc sa sparga gheata prin Forbes. Acesta prinde un sut senzational din afara careului, fara replica pentru Zapata, astfel incat scorul devine 1-0 pentru Motherwell. In continuare, jocul a fost unul linistit, scotienii scazand ritmul impus pana atunci la poarta lui Robinson Zapata. Pana la finalul primei reprize, tot scotienii au fost foarte aproape sa produca surpriza. La una din ultimele faze, portarul Zapata a iesit complet aiurea si doar lipsa de inspiratie a atacantului scotian a facut ca Steaua sa nu incaseze un al doilea gol. Finalul primei reprize a gasit-o pe Steaua in dezavantaj, ros-albastrii intrand la cabine cu un dezavantaj de un gol.

Un penalty salvator

Si cea de-a doua repriza a inceput prost pentru Steaua. Motivati de golul din prima repriza, scotienii au tras tare si la inceputul partii secunde, in speranta unui gol rapid care ar fi putut relansa partida. In minutul 50, scotienii au beneficiat de o lovitura libera executata de autorul golului, Forbes. Sutul scotianului a fost respins cu greu de Zapata pana la un alt adversar, care preia si trage la o palma de vinclul portii steliste! Cu toate ocaziile scotienilor, cei care au marcat au fost stelistii. In minutul 53, romanii au beneficiat de o lovitura de la 11 metri, dupa un fault la Bogdan Stancu. Lovitura a fost transformata foarte sigur de fundasul Petru Marin. Prin acest gol, stelistii au reusit sa mai reduca din elanul scotienilor. Cu toate ca in jocul de aseara nu au aratat nimic, stelistii au reusit sa se detaseze pe tabela de marcaj dupa ce Bogdan Stancu a reusit sa marcheze un gol fabulos. Stancu a preluat o minge la 25 de metri de poarta scotiana si a sutat fara nici o speranta pentru portarul scotian pentru un 2-1 care a adus calificarea Stelei in turul urmator al competitiei europene. Pentru ca tabloul sa fie complet, Bogdan Stancu si-a trecut in cont o dubla, in minutul 84, astfel incat scorul la general a devenit 6-1 pentru Steaua! "Scotienii au jucat din entuziasm, din ambitie, si nu suntem nici noi Barcelona, ca sa-i plimbam pe copiii acestia. I-am pasat cat am putut, dar ne-au pus probleme. In repriza a doua au clacat fizic si s-a intamplat ce s-a intamplat. Steaua este o masinarie acum, dar daca o rotita sau doua sunt schimbate, nu mai functioneaza bine", a spus Gigi Becali. Stelistii asteapta acum tragerea la sorti de maine pentru a-si afla adversarul din ultimul tur inainte de grupele competitiei.

Page time :0.1218 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014918 (s)