Steaua a facut spectacol cu vicecampioana Italiei

28 Iulie 2008
747 Vizualizari | 0 Comentarii
DAYRO MORENO
Pentru ca FC Vaslui a fost angrenata in cupele europene, stelistii au profitat ca nu joaca sambata si au disputat un amical de lux in compania formatiei AS Roma, vicecampioana Italiei. Trupa lui Marius Lacatus a castigat cu scorul de 3-1 (1-0) si a facut spectacol (beneficiind si de faptul ca romanii abia s-au reunit si nu au apucat sa faca decat cateva antrenamente) in fata a aproape 20 de mii de spectatori. Golurile au fost marcate de Dayro Moreno `7, Bogdan Stancu `74 si Neaga `80, pentru Steaua, respectiv Vucinici `90, pentru AS Roma. Dayro Moreno a deschis scorul in minutul 7, cand a trimis un lob peste portarul Arthur, de la 18 metri, dupa o degajare lunga a goalkeeper-ului stelist Robinson Zapata. Bogdan Stancu a ridicat scorul la 2-0 in minutul 74. Razvan Ochirosii a executat un corner de pe dreapta, Lovin a prelungit cu capul pe spate, iar Stancu a reluat in plasa, tot cu capul, de la 5 metri, dupa ce a fost scapat din marcaj de fundasii italieni.

Adrian Neaga a marcat pentru 3-0, in minutul 80, cu un sut din interiorul careului, din cadere, la coltul scurt, pe sub Arthur. Scorul final al intalnirii, 3-1, a fost stabilit in minutul 90, cand Vucinici a inscris pentru AS Roma din lovitura libera de la 25 metri. Lovitura de incepere a partidei a fost data, in mod simbolic, de fosta glorie stelista Ilie Savu, unul dintre fondatorii clubului, care a primit si un tricou cu numarul 1 de la presedintele Consiliului de Administratie, Valeriu Argaseala. La finalul partidei a fost organizat un spectaculos foc de artificii, care i-a incantat pe spectatori. Fundasul central Dorin Goian a fost rezerva la Steaua, asa cum a anuntat finantatorul Gigi Becali, cu care s-a aflat in conflict. Din cate se pare, Goe este foarte aproape de un transfer in Anglia (s-a vorbit chiar si despre un interes al campioanei Manchester United), in schimbul sumei de 7-8 milioane Euro. Atacantul Arthuro a jucat pentru prima oara in tricoul Stelei, el nemaifiind folosit in nici un amical disputat in aceasta vara. Mijlocasul Mihaita Plesan si fundasul Pawel Golanski au fost inlocuiti din cauza ca au acuzat accidentari. Desi a facut depalsarea la Bucuresti, Francesco Totti nu a jucat la AS Roma, fiind accidentat. Antrenorul Marius Lacatus a inceput meciul cu AS Roma, ultimul test al verii, cu urmatorul unsprezece: Zapata (Vatca `73) - Golanski (Nesu `45), Radoi (Dorin Goian `65), Ghionea (Ionut Rada `64), Petre Marin (Baciu `70) - Ovidiu Petre (Lovin `56) - Szekely (Valentin Badea `73), Plesan (Tiago Gomes `20 / Neaga `77), Dayro Moreno (Bogdan Stancu `68), Nicolita (Ochirosii `46) - Arthuro (Kapetanos `60). Capitanul nationalei Romaniei, Cristian Chivu, aflat la Bucuresti, i-a vizitat, sambata, la hotelul Mariott, pe fostii sai coechipieri de la AS Roma.

Page time :0.1715 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017996 (s)