Steaua a invins Craiova si Iasul mai spera

17 Mai 2010
1122 Vizualizari | 1 Comentarii
Steaua Bucuresti a dat o mana de ajutor Politehnicii Iasi, a invins Craiova cu 2-0 si iesenii mai au de doi bani speranta sa continue pe prima scena a fotbalului romanesc. Pe vremuri unul dintre cele mai asteptate dueluri, meciul dintre Steaua si Universitatea Craiova, din etapa a 33-a a Ligii I, a fost doar o palida umbra a marilor confruntari dintre Capitala si Banie, gazdele impunandu-se, cu 2-0 (0-0), prin dubla lui Arman Karamian. Prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Plesan, sutul acestuia din minutul 5 fiind respins in fata de Lung Jr. Acelasi Plesan si-a mai incercat o data sutul de la distanta, dar mezinul familiei Lung a fost din nou la post, respingand in corner. Steaua a irosit o buna sansa de a deschide scorul in minutul 29, cand Stancu a plecat ideal de langa fundasii centrali ai Stiintei, dar Lung a iesit providential si l-a blocat in momentul sutului. Mijlocasul Arman Karamian si-a aratat intentiile ofensive in minutul 39, cand a reluat peste poarta cu o lovitura de cap din centrarea lui Surdu. In partea a doua, pe teren a existat o singura echipa. Deschiderea scorului s-a produs firesc in minutul 70, cand Surdu a patruns pe stanga pana la limita terenului si i-a pasat in fata portii lui Arman Karamian, acesta indeplinind o simpla formalitate. Armeanul a reusit dubla in minutul 79, cand a reluat cu capul din plonjon mingea revenita din bara, dupa ce Stancu sutase intr-o prima faza violent in transversala. Steaua ramane pe patru in urma acestei runde, sperand in continuare la locul secund prin jocul rezultatelor, in timp ce Craiova se pastreaza la limita deasupra locurilor retrogradabile, ramanand la mana Timisoarei in meciul cu Pandurii Tg. Jiu.