Steaua a stralucit in Copou - GALERIE FOTO

19 Octombrie 2009
1512 Vizualizari | 3 Comentarii
Poli Iasi Steaua un nou meci de mare lupta in Copou
• Poli Iasi - Steaua Bucuresti 0-2 (0-0), intr-un meci din etapa a X-a a Ligii I de fotbal • Iesenii au jucat bine o repriza, dar dupa pauza, experienta Stelei si-a spus cuvantul si trupa lui Stoichita a invins cu 2-0 prin reusitele lui Dayro Moreno si Szekely • Dupa acest esec, Poli a coborat pe locul 9 in clasament si va intalni, vineri, pe Otelul Galati, fosta echipa a lui Petre Grigoras

Demult nu a mai vazut Copoul atat lume la un meci al Politehnicii Iasi. Peste 12 mii de spectatori au umplut pana la refuz stadionul Emil Alexandrescu la meciul cu Steaua Bucuresti, iar cei care au urcat dealul Copoului nu au avut ce regreta, chiar daca Poli a pierdut cu 2-0. Baietii lui Petre Grigoras au jucat foarte bine o repriza, au pus serioase probleme Stelei, dar pana la urma valoarea lotului si experienta mai mare a trupei lui Stoichita si-au spus cuvantul. In fata unui adversar mai valoros, iesenii au facut un meci bun, au iesit la atac si au lasat tuturor o frumoasa impresie, mai ales in primele 45 de minute. In ultimele 6 minute, Dayro Moreno a profitat de o gafa a lui Straton, iar Szekely de o greseala impardonabila a lui Branet si astfel Steaua a castigat cu 2-0 la Iasi. La inceputul primei reprize, sustinatorii echipei Steaua au aruncat cu petarde inspre sectorul ocupat de fanii formatiei Politehnica Iasi, fiind nevoie de interventia fortelor de ordine, care au calmat tardiv spiritele. Stelistii au avut prima ocazie a partidei de aseara, iar in minutul 7, dupa o actiune prelungita de atac a militarilor, Toja a sutat din centru, Surdu a deviat mingea cu capul, iar Munteanu a respins de pe linia portii. Dupa trei minute, Poli a trecut pe langa deschiderea scorului. Bratu a incercat o foarfeca, mingea a ajuns la Bersnjak, care a trimis bine cu capul, dar Zapata a avut o interventie fantastica si a respins in corner. In minutul 16, Bujor a sutat tare dar pe centrul portii, Zapata respingand fara probleme. Dupa aceasta faza, jocul a mai scazut ca ritm, dar baietii lui Petre Grigoras au tinut mai mult de minge, au dominat la mijlocul terenului. Alte ocazii ale lui Bujor, Miclea sau Bratu au amenintat poarta Stelei, in timp ce Branet a avut mari emotii la mingile sutate sau trimise cu capul de Kapetanos. O faza mult discutata a avut loc in minutul 38, cand Constantin a cazut in marginea careului advers in duel cu Ghionea, insa fundasul stelist a intervenit la minge, aceasta fiind si decizia arbitrului Marius Avram.

Gafele lui Straton si Branet

Cu trei minute inainte de pauza, Kapetanos a inscris cu o frumoasa lovitura de cap, dar golul a fost anulat corect pe motiv de off-side, la semnalizarea asistentului Iulian Radu. Dupa pauza, jucatorii din Copou s-au taiat parca, iar stelistii au intrat mult mai decisi pe teren. Foarte slab pe parcursul meciului de aseara, Cristi Branet a avut noroc la doua faze clare de gol, cand buturile portii sale i-au fost de mare ajutor. Mai intai Toja (64`), aflat la cel mai bun meci al sau in acest sezon, a scapat singur cu Branet, a sutat in transversala, dupa ce a driblat doi adversari pe contraatac. A doua ocazie imensa de acest gen i-a apartinut lui Szekely (82`), care a trimis direct in bara o lovitura libera din partea dreapta. In minutul 66, Dayro Moreno a revenit in teren, iar miscarea lui Stoichita s-a dovedit a fi inspirata. Acesta a revenit cu gol la Steaua, deschizand scorul in minutul 87, la o faza in care a fost scapat impardonabil din marcaj de Straton si a sutat de la 14 metri in plasa portii lui Branet. Iesenii au incercat sa replice prin Bratu, care a trimis pe langa poarta din 4 metri o centrare a lui Cristi Constantin. Scorul final a fost stabilit in prelungiri de Janos Szekely, care a luat o actiune pe cont propriu, a sutat in forta din marginea careului, Branet impingand mingea in poarta, in locul unei respingeri simple. Astfel, Poli Iasi nu a mai reusit o minune, coborand pe locul 9 in clasamentul intern, dupa singurul meci in care nu a inscris in acest sezon. Vineri, iesenii vor intalni in deplasare Otelul Galati, fosta echipa a lui Petre Grigoras.

Declaratii la cald

Dupa meci, antrenorul Politehnicii Iasi, Petre Grigoras, a recunoscut ca iesenii nu puteau obtine mai mult decat un egal. "Pe parcursul meciului, mi-am dat seama ca putem obtine cel mult un egal. Acum, la final, trebuie sa recunosc ca Steaua a fost peste noi, chiar daca am luat golurile din doua greseli personale. Oricum, Steaua putea inscrie si mai devreme, la ocaziile pe care le-a avut", a spus Grigoras. Intrebat despre erorile facute de jucatorii Bogdan Straton si Cristi Branet, Grigoras a raspuns: "Straton a fost timorat astazi, dar nu el a pierdut meciul. Cu totii am gresit si poate ca si eu am fost neinspirat la schimbarile facute. Acum trebuie sa strangem randurile si sa evitam in meciurile viitoare greselile individuale facute in acest joc. Trebuie sa incercam sa luam punctele inapoi, chiar in etapa viitoare, la Galati". De partea cealalta, antrenorul Mihai Stoichita i-a felicitat pe jucatorii lui Grigoras pentru spectacolul oferit publicului spectator. "Vreau sa-i felicit pe cei de la Iasi pentru ca am oferit impreuna un adevarat spectacol. Noi am deschis primii scorul, dar cred ca rezultatul ar fi putut fi altul daca ar fi marcat ei primii. Am fost mai realisti si cred ca am meritat victoria pana la urma. Imi felicit jucatorii pentru ca au facut fata unui ritm sustinut si vreau sa-l felicit si pe Grigoras pentru felul in care joaca echipa lui. Am inscris tarziu, dar trebuie sa stim ca fotbalul este suferinta si trebuie sa ai caracter", a spus Stoichita. Intrebat despre evolutia lui Dayro Moreno, Mihai Stoichita a spus: "Sper ca Dayro nu se va multumi cu atat si vreau sa-i transmit ca am pretentii mult mai mari de la el". Prezent la meci in dealul Copoului, finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a parasit tribuna oficiala dupa marcarea celui de-al doilea gol al partidei, sustinand ca echipa sa a castigat meritat. "Astazi am dat doua goluri, am avut doua bare si am obtinut o victorie meritata. De acum, Steaua va castiga tot si in campionat si in Europa League", a spus Becali, care i-a mai laudat pe Dayro Moreno "este jucator mare, daca ajunge la finalizare nu rateaza" si pe Szekely "el alearga mult, dar era cam demoralizat". La meciul de aseara a fost prezent si actionarul principal al Politehnicii, Radu Calin Catalin, patronul SC Mobilis SRL, care a venit insotit de o delegatie de 30 de colegi si oameni de afaceri din Bucuresti.

Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti 0-2 (0-0)
Au marcat: Dayro Moreno (`87) si Szekely (`90+2)
Stadion: Emil Alexandrescu