Steaua a trimis sfintii in iad

21 August 2009
739 Vizualizari | 0 Comentarii
La doua meciuri distanta fata de realizarea primului obiectiv, calificarea in grupele Europa League, Steaua a intalnit aseara o echipa mai mult decat anonima, irlandezii de la St. Patrick`s. Dar, surprinzator pentru unii, echipa oaspete s-a tinut bine si i-a creat ceva probleme Stelei. Cel putin in prima repriza, jocul a fost echilibrat, stelistii fiind pusi des in incurcatura. Cristiano Bergodi a trimis in teren un 11 format din: Tatarusanu - Golanski (`85-Tininho), E. Baciu, Tudose, P. Marin - Nicolita, Onicas, A. Ionescu, Ochirosii (`53-Stancu)- Surdu, Kapetanos (`81-Grzelak). De cealalta parte, irlandezii au inceput in formula: Rogers, Partridge, Harris, Lynch (`87-Cawley), Stuart Byrne (70`-Dempsey), Fitzpatrick (`62-Quilgley), O`Connor, Gavin, Guy, Stevens, O`Brien. Fara nici tipenie de om in tribune, stadionul fiind suspendat in urma unui banner afisat de galeria stelista la meciul cu Ujpest, Steaua si-a vazut linistita de treaba si a tabarat din primele secunde pe echipa oaspete. Chiar din primul minut grecul Kapetanos a fost foarte aproape de deschiderea scorului, insa atacantul a luftat incredibil din cativa metri singur cu portarul irlandez. Dupa o jumatate de ora de joc, echipele se aflau tot la egalitate. Irlandezii chiar s-au tinut bine si i-au facut pe stelisti sa tina de fiecare minge. Nu putine au fost ocaziile in care irlandezii au fost aproape de a produce surpriza. Cu ocazii sau fara, scorul la pauza a fost de 0-0. Mustruluiti serios de Bergodi, stelistii si-au dat seama ca pot mai mult si in a doua repriza au presat mai mult. La una din aceste faza, Banel Nicolita reuseste sa deschida scorul. La o pasa a lui Kapetanos, mijlocasul a patruns pe partea dreapta de unde a sutat napraznic pentru un 1-0 descatusator. Golul lui Nicolita a avut darul sa-i aprinda pe stelisti. Ocaziile au tot curs la poarta irlandeza. Acelasi Nicolita a avut dubla in varful bocancului, insa reluarea acestuia din prima a trecut milimetric pe langa poarta. Linistea a venit in minutul 65, cand Bogdan Stancu a reusit sa inscrie din interiorul careului mic, dupa o pasa simpla a lui Banel Nicolita. Nici mai mult nici mai putin Stancu reuseste dubla, dupa o faza scoala initiata de grecul Kapetanos, continuata de Surdu si finalizata de Stancu cu un sut simplu din 6 metri, stelistii conducand cu 3-0 pe tabela de marcaj. Golul i-a facut pe stelisti sa atace in continuare, polonezul Grzelak fiind aproape de 4-0, insa nu a mai ajuns la mingea trimisa excelent de Stancu. La finalul partidei, antrenorul Stelei, Cristiano Bergodi, s-a aratat multumit de jocul elevilor sai, insa a acuzat starea proasta a gazonului. "Am dat 3 goluri, dar am ratat multe ocazii mari. La sfarsit sunt multumit si vad ca anul acesta jucam mai bine in repriza secunda. Am vazut ieri niste DVD-uri cu St. Patrick`s si le-am citit bine jocul. Nu ma gandesc acum la meciul retur, ci la partida cu Galati din campionat", a spus Cristiano Bergodi.

Page time :0.1411 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018578 (s)