Steaua s-a distrat cu sepcile rosii

7 Decembrie 2010
842 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a incheiat anul cum nu se poate mai bine, a invins fara drept de apel echipa Universitatea Cluj, cu scorul de 3-0, in etapa cu numarul 18 a Ligii I. Golurile au fost marcate de Martinovici ('22), Bilasco (' 67) si Stancu (90). Steaua si-a respectat blazonul si a trecut la pas de una din echipele fanion ale Ardealului, jocul semanand mai mult cu o alergatura dupa iepuri. Fara prea mari emotii, stelistii au reusit sa-si apropie victoria si sa se mentina in cursa pentru un loc in cupele europene. Bucurestenii au dominat partida cap-coada, golurile picand firesc. Mai intai, Martinovici a reusit sa deschida scorul printr-un sut de la mare distanta, portarul advers fiind pacalit si de usoara deviere a lui Pacurar. Cu acest gol s-a intrat si la vestiare, chiar daca Steaua putea marca mai multe goluri pana la pauza, insa nesansa si ratarile au facut ca tabela sa se mentina neschimbata.
In actul secund, Steaua a facut o partida mult mai buna, reusind sa inscrie de doua ori. Prima data a punctat Bilasco. Acesta a impins mingea in plasa, dupa ce in prealabil Surdu s-a distrat cu apararea clujenilor. Acelasi Stancu a inchis tabela chiar in ultimul minut de joc, dupa ce a prins un sut frumos de la 25 metri in coltul opus goal-keeper-ului clujean. Dupa victoria de aseara, Steaua a acumulat 29 puncte, fiind la egalitate cu Dinamo, pe locul 7, la 10 puncte de liderul Otelul Galati.
Intr-un alt joc disputat ieri, vicecampioana Unirea Urziceni nu a reusit decat un 11 in jocul disputat acasa, in compania echipei Pandurii Targu Jiu. Golurile au fost marcate de Chiriches (augogol) si Stromajer. Rezultatul nu a ajutat nici una din cele doua formatii, ambele echipe acumuland 18 puncte, la 2 puncte distanta de primul loc retrogradabil.