Steaua si CFR defileaza in amicale

8 Iulie 2010
753 Vizualizari | 0 Comentarii
Stancu si Surdu au marcat 3 goluri mpotriva lui Zaglebie Lubin
• Steaua Bucuresti si CFR Cluj merg ceas in meciurile de pregatire • Aseara, Steaua a invins pe Zaglebie Lubin, cu scorul de 4-1, iar CFR Cluj a castigat la scor de neprezentare partida amicala cu Anderlecht Bruxelles din stagiul de pregatire din Austria

In timp ce Dinamo sau Rapid Bucuresti sunt ciuca batailor in meciurile de pregatire, Steaua si CFR Cluj merg ceas in turneele din Austria. Aseara, Steaua a invins pe Zaglebie Lubin, cu scorul de 4-1, iar CFR Cluj a castigat la scor de neprezentare (3-0) partida amicala cu Anderlecht Bruxelles din stagiul de pregatire din Austria. Steaua a dominat categoric meciul cu Zaglebie. Capitanul Nicolita a deschis scorul in primele minute, Zaglebie a egalat in minutul 18, Bogdan Stancu a dus Steaua din nou in avantaj inainte de pauza, pentru ca Surdu si Stancu din nou sa inscrie in repriza secunda. Banel a deschis scorul inca din primele minute ale intalnirii, cu o executie de clasa, sutul sau de la aproape 25 de metri nefiind parat de portarul polonezilor. Zaglebie a egalat repede, dar la pauza, Steaua a intrat in avantaj, Bogdan Stancu, acesta reluand in plasa o pasa superba de la Tanase, care l-a lansat perfect pe contraatac. Surdu a facut 3-1 cu un sfert de ora inainte de final, cu un sut din marginea careului. Stancu n-a ramas nici el dator si a inscris al doilea sau gol doua minute mai tarziu, dupa un contraatac in viteza declansat de pasa lui Cristi Tanase, care i-a lasat fara replica pe polonezi. Victoria cu Zaglebie nu a fost singura veste buna pentru Victor Piturca. Steaua a batut palma cu FC Timisoara pentru transferul lui Iasmin Latovlevici. Fostul international de tineret a semnat un contract pe o perioada de cinci ani cu gruparea din Ghencea. Latovlevici va ajunge astazi in cantonamentul Stelei din Austria. Fotbalistul in varsta de 24 de ani a fost crescut de FC Timisoara, pentru care a adunat 32 de prezente in prima liga. In retur, Latovlevici a fost imprumutat la Gloria Bistrita, unde a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei. Iasmin Latovlevici este al 11-lea jucator transferat de Steaua in aceasta vara.

CFR nu a avut emotii cu Anderlecht

Campioana Romaniei a castigat cu 3-0, golurile fiind reusite de Cadu, din penalty, Traore si Kone. Trupa lui Mandorlini a inceput fara menajamente fata de adversar meciul, Hora fiind la baza catorva faze periculoase in primele minute ale intalnirii. In minutul 36, Ciprian Deac a fost faultat in careul advers si a scos penalty-ul. Ricardo Cadu a executat cu calm de la punctul cu var si a adus primul gol pe tabela al ardelenilor. Mandorlini a schimbat aproape toata echipa in repriza secunda, dar CFR a jucat la fel de bine si in repriza a doua. In minutul 70, a venit si al doilea gol al clujenilor, marcator fiind Traore, care a finalizat perfect cu un sut in diagonala un contraatac nimicitor. Tot Traore a stat si la baza golului trei al clujenilor, marcator de aceasta data fiind Ysouf Kone, gasit cu o pasa excelenta de Traore in careu. Belgienii puteau sa reuseasca golul de onoare in minutele de final, insa bara a salvat campioana Romaniei, care s-a impus la scor de neprezentare in fata unui nume mare, Anderlecht Bruxelles.

Page time :0.1375 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018336 (s)