Stefan Vasilache se afla pe locul 8 in ierarhia Federatiei Romane de Atletism

10 Ianuarie 2002
1009 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cel mai bun sportiv al Clubului Sportiv Politehnica Iasi a intrat in topul primilor atleti ai Romaniei •Campioana mondiala la maraton, Lidia Simon, a fost desemnata cea mai buna atleta a anului 2001

Federatia Romana de Atletism a desemnat-o, in urma unui sondaj, pe campioana mondiala la maraton Lidia Simon drept cea mai buna atleta a anului 2001. Clasamentul celor mai buni atleti in anul 2001 a fost alcatuit pe baza unui sondaj la care au participat reprezentanti ai cluburilor cu sectii de atletism, ai DTSJ-urilor, antrenorii federali si membrii Consiliului Director al federatiei. FRA, care a sistematizat datele, a solicitat celor intervievati intocmirea a trei clasamente: feminin, masculin si general. Lidia Simon, care a totalizat 235 de puncte, a ocupat primul loc atat in clasamentul feminin, cat si in cel general, fiind urmata, in ambele ierarhii, de Gabriela Szabo si, pe locul al treilea, de Violeta Beclea-Szekely. Szabo a cucerit, in anul 2001, titlul mondial in proba de 1500 m, la CM de la Edmonton, si medalia de argint in proba de 3000 m la CM in sala de la Lisabona, in timp ce Violeta Beclea-Szekely a obtinut doua medalii de argint, in proba de 1500 m, la CM de la Edmonton si de la Lisabona. De asemenea, Beclea a castigat si circuitul IAAF Golden League.

Primul loc al clasamentului masculin a fost ocupat de Marian Oprea, urmat de Bogdan Tarus si de Gheorghe Guset. Pe locul 8 s-a clasat ieseanul Stefan Vasilache (CS Politehnica), cu o performanta de 2.24 metri la saritura in inaltime, reusita la "Cupa Europei", acolo unde a ocupat treapta a doua a podiumului. Clasat pe locul 1 in ierarhia clubului sportiv Politehnica si pe locul 5 in clasamentul elaborat de DTSJ Iasi pe anul trecut, Stefan Vasilache a ocupat locul 1 la Jocurile Balcanice de seniori, are patru locuri 1 la Campionatele Nationale de seniori si tineret in sala si aer liber si s-a clasat pe locul 6 la Campionatele Mondiale Universitare.

Clasamentul general al celor mai buni atleti romani in anul 2001 este urmatorul: