Stelistii mor, dar nu se predau

8 Decembrie 2009
700 Vizualizari | 0 Comentarii
Janos Szekely
• Steaua a reusit sa invinga, din nou in ultimul minut, pe Universitatea Craiova, cu scorul de 2-1 • Dupa ce a adus victoria in meciul cu FC Vaslui, Szekely a inscris si ieri golul victoriei • Tot ieri, CFR Cluj a invins la Inter Curtea de Arges, cu scorul de 1-0

Eliminati din Europa League si contestati vehement de fani, stelistii reusesc sa supravietuiasca in campionat. Dupa ce au invins pe FC Vaslui in ultimul minut, jucatorii lui Mihai Stoichita au reusit un nou succes in finalul jocului din Banie, 2-1 cu Universitatea Craiova. Kapetanos a deschis scorul in primele minute, Prepelita egaland dupa un sfert de ora de la start, pentru ca golul victoriei sa fie marcat de Szekely in minutul 92. Derbiul etapei a 16-a a inceput practic de la 1-0 pentru Steaua, Pantelis Kapetanos reusind sa deschida scorul dupa doar 5 minute de joc din pasa lui Janos Szekely, cu un sut sec cu stangul din fata portii. Diferenta putea fi majorata la cateva minute distanta in urma unui corner batut de acelasi Szekely. Mingea a ajuns la Rada, care a trimis cu capul pe poarta, dar Joshua Rose a scos incredibil de pe linie salvandu-si echipa. Oltenii si-au revenit din soc abia la un sfert de ora de la inceperea meciului si au izbutit golul egalizator in urma unei faze fixe. Firtulescu a centrat din corner pana la Prepelita, care l-a invins pe Zapata cu o lovitura perfecta de cap. Dupa pauza, oltenii au fost mai incisivi in atac, mai ales ca linia de mijloc a stelistilor (mai ales cuplul de mijlocasi centrali Toja-Plesan) a pierdut tot mai multe mingi. Spre finalul meciului, Woobay s-a accidentat, Neagoe nu a mai avut schimbari, iar de superioritatea numerica au profitat din plin elevii lui Stoichita. Daca in primul minut al prelungirilor Plesan a trimis doar in bara, in cel de-al doilea minut Szekely a adus victoria Stelei la o faza in care apararea Craiovei a fost visatoare. Tot ieri, intr-un alt joc din etapa 16 a Ligii I, CFR Cluj s-a impus in deplasare la Mioveni cu International Curtea de Arges, prin golul lui Alcantara din a doua repriza. Jocul a fost intrerupt in minutul 20 pentru un sfert de ora din cauza cetii, insa a fost reluat apoi. Pe o ceata deasa, International a inceput cu mult curaj partida cu CFR Cluj de la Mioveni, avand o prima ocazie de gol chiar in primul minut. Cu trecerea timpului ceata a devenit tot mai deasa si in minutul 20 al meciului Victor Berbecaru a intrerupt partida din cauza vizibilitatii foarte reduse. La doar cateva minute mai tarziu, ceata s-a ridicat surprinzator si cele doua echipe si arbitrii au revenit de la cabine pentru a continua jocul, la mai mult de un sfert de ora de la intrerupere. Partea secunda a fost si mai incalcita. S-a jucat pe contre, cu pase scurte si atacuri insistente, insa fazele ofensive s-au oprit de cele mai multe ori inainte ca jucatorii sa ajunga cu mingea in careu. Dupa o noua ocazie mare a gazdelor, in minutul 78 clujenii au deschis scorul, dupa o faza superba. Culio a centrat din corner de pe stanga, mingea a fost respinsa initial de gazde, a ajuns la Dubarbier care l-a gasit in dreapta pe Alcantara, iar acesta a sutat in plin in minge trimitand-o direct in vinclu, stabilind si scorul final al meciului de la Mioveni, 1-0 pentru CFR Cluj.

Page time :0.1792 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013717 (s)