Super CFR

19 Iulie 2010
970 Vizualizari | 1 Comentarii
• CFR Cluj a castigat Supercupa Romaniei dupa ce a invins Unirea Urziceni cu 4-2, dupa penalty-uri • La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 1-1, dupa un gol superb si un autogol comic al lui Kivuvu • Urziceniul a ratat toate cele 4 lovituri de departajare, in timp ce Piccolo si Emil Dica au adus succesul CFR-ului

CFR Cluj este echipa momentului in fotbalul romanesc. Cu 7 trofee cucerite in ultimii trei ani, clujenii par sa nu aiba rival in campionatul intern. Dupa ce a luat Cupa sI campionatul, CFR a reusit aseara tripla, cucerind si Supercupa Romaniei. Aflata la prima editie in aceasta forma, partida disputata intre castigatoarea Cupei si ocupanta pozitiei secunde in campionat, Supercupa Romaniei a reprezentat deschiderea stagiunii fotbalistice a noului sezon. Ardelenii au inceput meciul cu acceleratia apasata, amenintand poarta lui Arlauskis inca din start. Pana la urma scorul a fost deschis de Kivuvu, in minutul 12, acesta invingandu-l pe portarul lituanian al Urziceniului cu o torpila magnifica de la distanta, dupa ce cu cateva minute mai devreme Arlauskis intervenise la un prim sut-bomba al noului mijlocas ofensiv al clujenilor. Clujenii au mai ratat cateva ocazii pana la pauza, fiind de departe echipa cea mai buna de pe teren. La nici 10 minute de la reluarea meciului egalitatea s-a restabilit pe tabela, mingea fiind trimisa in plasa de acelasi Kivuvu. O faza fara prea mare pericol a ialomitenilor a readus mingea in careul gazdelor, Kivuvu a incercat sa degajeze din suprafata de pedeapsa, dar a luftat incredibil si a deviat in propria poarta. Caldura sufocanta de la ora partidei si-a spus cuvantul in partea secunda a intalnirii, cand ritmul meciului a scazut drastic fata de prima repriza. Astfel, jocul a intrat in prelungiri, iar in minutul 98, Brandan a centrat in forta de pe stanga, Cadu a respins gresit din fata portii doar pana la Marinescu, al carui sut in forta pe jos de la 15 metri l-a lasat fara sanse pe Nuno Claro. Clujenii au ripostat insa imediat. Cand mai erau cateva secunde pana sa se incheie prima repriza de prelungiri, cel mai bun jucator al clujenilor, Ciprian Deac, a readus fericirea pe fata suporterilor ardeleni, marcand din doar un metru, dupa o pasa de exceptie de la Bjelanovic, prelungind astfel suspansul intalnirii. Minutul 110 a adus debutul la Unirea Urziceni a francezului Junior Dale, care a intrat in locul ieseanului Onofras. Momentul schimbarii a provocat si o decizie ciudata a lui Marius Avram, care i-a acordat galben lui Arlauskis pentru trageri de timp, desi portarul asteptase de fapt producerea schimbarii de la margine. Dupa cum ii sta bine oricarui meci de acest nivel, Supercupa Romaniei a ajuns astfel la lovituri de departajare. Aici avea sa continuie comedia erorilor. Rand pe rand Marinescu, Maftei, Brandan si Petre Marin au ratat loviturile de departajare, la fel ca si Muresan si Deac, dar Piccolo si Emil Dica au adus Victoria cu 4-2 a clujenilor, care au cucerit astfel Supercupa Romaniei.