Terminatorii din Copou

22 Aprilie 2002
1179 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Sportul Municipal Vaslui 4-0 (2-0) •Gazdele au ratat un penalty, prin Dobrea, iar oaspetii au avut doi jucatori eliminati •Antrenorul iesean Adi Kereszy a fost si el trimis in tribune •Partida de pe stadionul "Emil Alexandrescu" a fost vizionata de 15.000 de spectatori •La tribuna oficiala s-au aflat senatorul Ion Solcanu, prefectul Corneliu Rusu Banu si presedintele CJ, Lucian Flaiser

Caseta tehnica:

- Stadionul "Emil Alexandrescu". Timp frumos si calduros. Teren excelent.
- Spectatori: 15.000.
- Au marcat: Chiper (min. 8), Marta (min. 45), Florin Dan (min. 76) si Ancuta (min. 90).
- Poli Unirea Iasi: Mihalache - Gheban, Petrache, Adrian Ilie, Medeleanu, Danut Munteanu - Cristea, Marta, Florin Dan - Chiper (Ancuta 71'), Dobrea. Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy (principal) si Gelu Paveliuc (secund).
- Sportul Municipal Vaslui: Kajcsa - Catalin Popa (Bichir 11'), Mauta, Ispas (Stefan Matei 20'), Medelet, Mosteanu - Goiceanu, Chivu (Nunweiller 63'), Panait - Adrian Popa, Anghel. Director tehnic: Emil Vladut. Antrenori: Adrian Harlab (principal) si Ovidiu Burdujan (secund).
- Cartonase rosii: antrenorul Adrian Kereszy (38'), respectiv Mosteanu (56') si Kajcsa (63').
- Penalty-uri ratate: Dobrea (63').
- Au arbitrat: Dudu Georgescu jr - Dan Nasturescu si Cornel Fecioru (toti din Bucuresti).
- Observator federal: Dan Ionescu (Bucuresti).

Marele derby de sambata, de pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Dealul Copoului, a inceput pentru fanii ieseni cu un mare necaz, acela al cozilor foarte mari de la bilete. Din aceasta cauza, foarte multi spectatori au ratat debutul partidei si primul gol inscris in poarta lui Kajcsa. Trecand peste acest neajuns, singular in organizarea partidei, sa mentionam ca atmosfera din Copou a fost una fantastica, circa 15.000 de spectatori reusind sa umple pana la refuz tribunele arenei. La tribuna oficiala s-au aflat numeroase VIP-uri locale, precum senatorul Ion Solcanu, prefectul Corneliu Rusu Banu si presedintele CJ, Lucian Flaiser. Pe post de "purtator de noroc", pe pista stadionului din Copou s-a aflat mereu la datorie ing. Petrica Ciobanu, cel care a trecut de la "Pacala" la "Napoleon" si e mereu alaturi de sportul iesean. Cu opt minute intarziere, din cauza unor probleme la vestiare cu echipamentul oaspetilor, partida a inceput cu o prima ocazie ratata de vasluianul Anghel, cel care, in min. 2, a sutat in plasa laterala a portii lui Mihalache. Galeria oaspetilor amuteste insa in min. 8, atunci cand, in urma unei faze pe partea stanga, cu Danut Munteanu in prim plan, mingea ajunge la Dobrea, care suteaza din 8 metri spre poarta oaspetilor, Kajcsa respinge in fata si Chiper deschide apoi tabela, cu un sut din careul advers (1-0). In continuare, iesenii rateaza alte doua oportunitati, prin Chiper si Medeleanu, in min. 16 si 17, dupa care Mauta (25') trimite cu capul in plasa laterala, in urma unui corner executat de Adi Popa. Vasluienii nu renunta la lupta si, dupa intrarea in joc a veteranului Stefan Matei (38 ani), atacul oaspetilor are mai multa clarviziune si fundasul iesean Petrache scoate in corner, in min. 29, o centrare periculoasa executata de acelasi Adi Popa. Gazdele ies si ele la atac si Dobrea (34'), Marta (35') rateaza doua bune oportunitati la poarta lui Kajcsa. Dupa trimiterea in tribune pentru proteste a antrenorului principal iesean Adrian Kereszy (38'), ocaziile de gol apar la ambele porti, dar Gheban trimite in corner de langa Adrian Popa, in urma unei centrari de pe stanga, in min. 41 (faza la care oaspetii au reclamat penalty, dar nici vorba de asa ceva), iar un minut mai tarziu, ex-suceveanul Remus Marta executa periculos o lovitura libera de la 20 metri de poarta adversa, dar Kajcsa retine cu siguranta. In ultimul minut al primei reprize (45'), iesenii isi maresc avantajul pe tabela de marcaj, printr-un gol reusit de Marta. Dupa o cursa individuala a lui Dobrea pe partea stanga a atacului gazdelor, urmeaza centrarea in careul advers, Chiper suteaza in portar, mingea ajunge apoi la Marta, care il executa cu sange rece pe Kajcsa (2-0).

•Doi jucatori eliminati dupa pauza

Repriza secunda este mai apriga si centralul Dudu Georgescu jr. este nevoit sa acorde mai multe cartonase galbene, dar si doua rosii. In min. 55, Cristea suteaza din 10 metri in coltul scurt al portii lui Kajcsa, dar "goal-keeper"-ul vasluian respinge balonul. Un minut mai tarziu (56'), fundasul Mosteanu primeste cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu. Oaspetii nu renunta la lupta si dispecerul Stefan Matei executa periculos de pe stanga o lovitura libera de la 22 metri, in min. 59, putin pe langa bara portii lui Mihalache, in coltul lung. Patru minute mai tarziu (63'), Bogdan Chiper scapa singur in careul advers, dar portarul Kajcsa il faulteaza din pozitia de ultim aparator. Arbitrul dicteaza prompt penalty pentru gazde si ii arata cartonasul rosu lui Kajcsa. Inlocuindu-l pe atacantul Chivu, portarul de rezerva Nunweiller are o interventie salutara apoi la lovitura de la 11 metri executata de Dobrea, el respingand balonul in bara si de acolo mingea revine in teren si penalty-ul este ratat. In min. 68, Goiceanu suteaza din 8 metri putin pe langa poarta lui Mihalache, dar, in ultimul sfert de ora al disputei, oaspetii sunt la pamant si, dupa un sut expediat de Medeleanu din 12 metri si prins de Nunweiller (75'), iesenii inscriu un nou gol, prin Florin Dan. In min. 76, Cristea ii paseaza in diagonala, pe stanga, lui Florin Dan si jucatorul ex-bistritean suteaza in gol, in coltul lung al portii lui Nunweiller, din 12 metri (3-0). Finalul partidei il scoate in evidenta pe noul intrat Ancuta, cel care rateaza doua mari ocazii in min. 86 si 87. Totusi, in ultimul minut al prelungirilor (90+3), Dobrea scapa la limita ofsaidului, il dribleaza pe Nunweiller, mingea ajunge apoi la acelasi Ancuta, care inscrie cu latul, la paianjen, in coltul scurt (4-0). Partida se incheie cu jucatorii ieseni care saluta publicul si faimoasa galerie locala de la peluza dinspre scor. Imediat dupa joc, antrenorul vasluian Adrian Harlab a facut urmatoarea declaratie: "Am luat un gol foarte repede si mai apoi inca unul, pana la pauza. Nu am putut recupera acest handicap, iar Iasul a meritat victoria. Pentru noi promovarea e un capitol incheiat, singura noastra sansa era sa castigam la Iasi, dar nu am reusit acest lucru".
A urmat conferinta de presa, la care a participat doar managerul general Vasile Simionas, oaspetii refuzand intalnirea cu presa ieseana.