Timisoara a castigat cu 6-2 la Medias

30 Noiembrie 2009
626 Vizualizari | 0 Comentarii
Gigel Bucur
Banatenii s-au razbunat pe medieseni si i-au invins categoric, scor 6-2, dupa ce la pauza cele doua echipe au intrat la vestiare la egalitate, scor 2-2. Eliminarea lui Lazar din minutul 44 a rupt total echilibrul, timisorenii zburdand in repriza secunda cand au marcat de patru ori. Cu un moral excelent dupa victoria istorica impotriva lui Dinamo, timisorenii s-au deplasat la Medias echipa pe care n-a invins-o inca in campionat. Meciul a fost unul foarte spectaculos cu multe goluri si faze de atac care au impresionat publicul numeros. Desi diferenta in clasament dintre cele doua echipe este una destul de evidenta, in teren jocul a fost foarte echilibrat, fazele de atac succedandu-se de la o poarta la cealalta. Conform Onlinesport, seria ocaziilor a fost deschisa de Artiom Karamian, care i-a incercat lui Vatca reflezele cu un sut din afara careului. A urmat sutul lui Bud, din margine, care a trimis putin pe langa poarta lui Supic, debutant in poarta Timisoarei. Dupa cateva minute de joc pe contre, fara prea mari ocazii, scorul a fost deschis in minutul 27 de Alexandru Bourceanu, cu o executie de mare spectacol din dreapta careului, sutul din intoarcere al mijlocasului lasandu-l pe Vatca fara reactie. Dupa 10 minute gazarii au restabilit egalitatea, tot printr-o executie de exceptie. De aceasta data Cristi Todea s-a aflat la finalizare, cu un sut imparabil cu dreptul din afara careului, in urma unei faze prelungite de atac a gazdelor. Aflat la cel mai bun joc al sau in tricoul Timisoarei, Bourceanu a creat si faza celui de-al doilea gol al banatenilor, dupa ce chiar el a marcat primul sau gol pentru formatia de pe Bega. Bourceanu a sutat din nou superb cam din aceeasi pozitie ca in faza deschiderii scorului, insa de aceasta data Lazar a respins mingea de pe linia portii cu mana. In urma acestui hent nesabuit, Lazar a fost eliminat lasandu-si echipa in inferioritate numerica pentru o repriza intreaga. Istvan Kovacs a acordat penalty pentru Timisoara si Gigel Bucur (44`) a transformat ducandu-si echipa in avantaj. Insa egalitatea de scor s-a restabilit rapid, tot in urma unei lovituri de la 11 metri, scoasa de Bud care fusese faultat de Bonfim in careu. Penalty-ul a fost executat de Eric, care a sutat puternic, fara sanse pentru Supic. Inferioritatea numerica a gazdelor s-a simtit din plin in jocul mediesenilor din mitanul secund. Asta si pentru ca timisorenii au profitat de omul in plus si au atacat continuu in jumatatea adversa. La cateva minute de la reluare, Alexa a marcat pentru 3-2 cu o lovitura de cap din fata portii, dupa ce mingea fusese atinsa initial de Nibombe. Golul de 4-2 pentru Timisoara a venit in minutul 71, in urma unei actiuni de atac a oaspetilor in care banatenii au pasat nestingheriti minute in sir in jumatatea adversa. Faza a pornit de la Bonfim care a pasat inteligent pentru culoar pentru Bucur, acesta a ramas singur cu Vatca si a marcat fara probleme. Al cincelea gol al elevilor lui Sabau a venit dupa cateva minute, Dorin Goga fiind acum la finalizare, cu un sut din interiorul careului care l-a facut pe Vatca sa scoata pentru a cincea oara mingea din propria poarta. Tabela a fost inchisa cu 7 minute inainte de final, cand Bucur a reusit hattrick-ul, sutul sau pe jos din centrul careului, trimitand mingea in bara din stanga de unde a intrat in plasa, Vatca ramanand inert la aceasta faza.

Page time :0.1778 (s) | 24 queries | Mysql time :0.020690 (s)