Timisoara a castigat la limita in Finlanda

29 Iulie 2010
487 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Timisoara a invins cu 2-1 formatia finlandeza MyPa in turul trei preliminar al Europa League, golurile timisorenilor fiind marcate de doi jucatori debutanti in Europa League si adusi in aceasta vara pe Bega. Iulian Tames a deschis scorul in prima repriza, Mircea Axente stabilind scorul final in minutul 75, dupa ce finlandezii reusisera egalarea la cateva minute de la startul reprizei secunde. Timisoara a inceput timid meciul cu finlandezii de la Mypa, insa bara lui Goga din minutul 8 a dat semnalul ca banatenii nu s-au dus in Finlanda pentru a face act de prezenta. Dupa trei ocazii mari ratate de Goga si Magera (2), pana la urma, deschiderea de scor a venit de la Iulian Tames, proaspat sosit in lotul de pe Bega. Acesta s-a aflat la capatul unei faze frumoase create de banateni. Magera a batut interesant o lovitura libera, mingea a ajuns la Chiacu, sutul acestuia a fost respins de portarul Kuismala, balonul a ajuns in centrul careului la Tames, care a inscris cu un sut sec pe jos. La pauza, Vladimir Petrovic a intarit ofensiva prin trimiterea in teren a lui Contra si Axente. Mai periculosi in atac au fost insa finlandezii, care au reusit si egalarea la cateva minute de la reluare. Australianul Ricketts a profitat de o greseala de incepator a lui Pantilimon, care a scapat mingea din maini in fata portii, si a reluat din apropiere. Timisorenii au acuzat ca mingea nu a depasit linia portii, insa arbitrul a validat golul. Presiunea finlandezilor a continuat, tot Ricketts aflandu-se in fata golului in minutul 60. Dar de aceasta data Pantilimon n-a mai gafat si si-a salvat echipa cu o interventie excelenta. In mintul 75, Mircea Axente a marcat primul sau gol in Europa League, ducand Timisoara iar in avantaj pe tabela dupa o actiune in viteza a formatiei de pe Bega, in care pasatorul decisiv a fost tocmai marcatorul primului gol. Finalul de meci a fost destul de incins. Timisorenii au solicitat penalty la un fault al portarului finlandez asupra lui Goga in careu, insa arbitrul a lasat jocul sa continue, nefiind induplecat de rugamintile banatenilor.

Page time :0.1691 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017632 (s)