Timisoara bate la usa Ligii Campionilor

6 August 2009
904 Vizualizari | 2 Comentarii
• FC Timisoara a obtinut calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor si mai are doar un pas pana la grupele celei mai importante competitii inter-cluburi • Timisorenii au remizat, 0-0, cu Sahtior Donetk si au eliminat din Liga echipa lui Mircea Lucescu

Nebunie in Banat. FC Timisoara este foarte aproape de o calificare istorica in grupele Ligii Campionilor. In fata a peste 25 de mii de suporteri fanatici, baietii lui Ioan Ovidiu Sabau au terminat la egalitate, scor 0-0, cu Sahtior Donetk si au obtinut calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor. O dubla mansa impotriva unui adversar care va fi cunoscut dupa tragerea la sorti de maine, la finalul careia FC Timisoara ar putea juca in premiera in grupele Ligii Campionilor. Chiar daca nu vor ajunge in grupele Ligii Campionilor, timisorenii au garantat locul in grupele Europa League. In tur, banatenii au reusit tot o remiza, dar cu goluri, scor 2-2. Dupa remiza fabuloasa obtinuta la Donetk, Sabau a pastrat aceeasi tactica si in partida retur, de pe Dan Paltinisanu. Timisorenii au inchis bine spatiile spre poarta lui Pantilimon, dar au incercat si mai multe faze de atac decat in prima mansa a dublei. Trupa lui Mircea Lucescu, revenit pe banca ucrainenilor, a inceput in forta meciul, insa dupa 10 minute de presing sufocant in care n-au realizat mare lucru, banatenii au reusit sa le taie aripile, apararea avansata a Timisoarei tinandu-i departe de careu pe brazilienii Sahtiorului. Prima mare ocazie de gol a venit abia in minutul 23, la poarta lui Pantilimon, insa goalkeeper-ul timisorean n-a avut mari emotii, sutul lui Jadson din afara careului ocolind spatiul portii. Unul dintre cei mai periculosi atacanti ai ucrainenilor, Luis Adriano, a parasit terenul accidentat in minutul 32 fiind inlocuit cu Aghahowa, dupa ce cu cateva minute mai devreme, la o lovitura de colt a echipei sale, brazilianul s-a inaltat langa Cisovsky sa trimita cu capul spre poarta, insa s-a lovit dur de fundasul timisorean, conform Onlinesport, contactul provocandu-i o fractura de piramida nazala. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a apartinut, insa, timisorenilor. Gigel Bucur a luat o faza pe cont propriu in careul ucrainean cu cinci minute inainte de pauza, a patruns dribland un adversar, insa sutul sau a intalnit plasa laterala a lui Pyatov. O faza asemanatoare a produs atacantul timisorenilor si in debutul partii secunde. O pasa lunga in diagonala l-a gasit pe Bucur in banda dreapta, acesta a trecut fenomenal de Rat si Chygrynskiy, insa ajuns la doar 7 metri de poarta a fost deposedat de Kucher, care a trimis in corner.

Pantilimon a salvat tot

Incurajati de un public absolut fantastic, timisorenii au prins mai mult curaj in atac si au inmultit fazele periculoase la poarta unui Pyatov plictisit la extrem in prima repriza. In minutul 59 a venit randul lui Nibombe sa treaca pe langa deschiderea scorului. Excelent in aparare pe parcursul meciului, Nibombe a ajuns si in pozitie de finalizare la o centrare buna a lui Bonfim, insa lovitura de cap a togolezului din 10 metri n-a gasit spatiul portii adverse. Au urmat cateva minute incendiare la poarta lui Pantilimon, fundasii echipei de pe Bega respingand cu intrari la sacrificiu suturile consecutive ale lui Jadson, Fernandinho sau Ilsinho, ajunsi extrem de periculos in careul gazdelor, insa focul ucrainenilor a fost stins dupa cateva momente de panica. Pantilimon a dat emotii suporterilor cu 10 minute inainte de final, cand a scapat din maini o minge centrata din aruncare de la margine de Rat, insa Bourceanu si-a salvat echipa degajand din propriul careu. Acelasi ezitant Pantilimon a intervenit, insa, salvator la mingea trimisa cu capul de Chygrynskiy din centrarea romanului Razvan Rat. Ultimele minute ale meciului au fost un adevarat infern pentru elevii lui Sabau. Sahtiorul s-a instalat cu intreaga echipa la cativa metri de careul banatenilor, ploaia de centrari si suturile ucrainienilor crescand tensiunea la cote maxime atat pe cele doua banci de rezerve, cat si in tribune. Minutele de prelungiri au adus si doua ocazii incredibile ale timisorenilor, Arman Karamian si Winston Parks, ratand pe rand in fata lui Pyatov. Nu a mai fost insa nevoie de vreun gol, pentru ca timisorenii bat la usa Ligii Campionilor, eliminand formatia lui Mircea Lucescu, castigatoarea Cupei UEFA. Ioan Ovidiu Sabau a mizat pe urmatorul unsprezece: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artavazd Karamyan - Stancu (Cl. Ionescu `82) , Alexa (Scutaru `67), Bourceanu, Arman Karamyan - Bucur (Magera `89). De partea cealalta, Mircea Lucescu a mizat pe formula: Pyatov - Srna, Kucher, Cigrinsky, Rat - Hubschman - Ilsinho, Gai (Willian `55), Fernandinho - Luiz Adriano (Aghahowa `30), Jadson, (Gladkiy `69).

Laude si dispret

In timpul meciului, fanii echipei FC Timisoara au afisat doua bannere cu mesajele: "In `87 ne-ai retrogradat, sa nu crezi caine ca te-am uitat" si "2009-2010, traim la extrem, toti antisistem". "Am un profund dispret si totodata compasiune pentru lipsa de civilizatie a acelor oameni care au afisat acele bannere impotriva mea. As putea sa fac plangere la UEFA, dar nu fac asta pentru ca la Timisoara sunt Nelutu Sabau si Marian Iancu", a replicat Mircea Lucescu. Tehnicianul celor de la Sahtior a declarat ca aplauda din toata inima performanta Timisoarei. "Cand am vrut cu adevarat sa jucam, doar in ultimele 20 de minute echipa parca s-a transformat, a atacat si si-a dorit mult calificarea. Pantilimon a fost intr-o zi extraordinara si a reusit sa rezolve cateva situatii. Sper ca am invatat ca nu trebuie sa mai jucam cu aceasta lejeritate si in barajul pentru Europa League. Timisoarei ii doresc succes, aplaud din toata inima performanta lor si sa speram ca eforturile pe care le-au facut cu noi sa nu fi fost in zadar si sa reuseasca sa se califice in grupele Ligii Campionilor", a spus Mircea Lucescu. Mijlocasul Dan Alexa era constient ca FC Timisoara a obtinut un rezultat istoric eliminand formatia Sahtior Donetk, detinatoarei Cupei UEFA. "Este un rezultat istoric, asteptam ca presedintele Marian Iancu sa ne puna fotografiile pe drumul de la vestiare. Ne vom mandri toata viata cu aceasta performanta si sunt mandru ca am facut parte din echipa care a reusit acest lucru. In continuare, ne vom juca sansa pana la capat, ar fi minunat sa ne calificam mai departe. Astazi a fost mai multa emotie, pentru ca am avut de aparat un rezultat si ne pusesem mari sperante in calificare", a spus Dan Alexa. La randul sau, portarul Costel Pantilimon a declarat ca intreaga echipa si-a pastrat concentrarea pana la final, reusind sa obtina un rezultat deosebit. "Toata echipa a facut un meci extraordinar, am jucat pentru acesti oameni minunati, care au fost alaturi de noi tot meciul. Important este ca mi-am ajutat echipa, iar echipa m-a ajutat sa fiu mai puternic, dupa acea greseala din tur, si mi-a dat puterea sa merg mai departe. Cred ca ambele meciuri au fost dificile. Am fost concentrati pana la ultimul fluier al arbitrului, stiam ca Sahtior este o echipa extraordinara, care putea sa ne puna probleme pana la final", a spus portarul.