Trei sabreri ieseni in topul Cupei Mondiale

22 Februarie 2006
1312 Vizualizari | 0 Comentarii
•La sfarsitul Cupei Mondiale, sabrerii ieseni Cosmin Hinceanu, Virgil Marcea si Tiberiu Dolniceanu s-au clasat intre primii 16 sportivi in ierarhia finala •Cel mai bine clasat este Cosmin Hinceanu, care a ocupat locul 4 in clasamentul general

In ultima etapa de Cupa Mondiala, sabrerii de la Clubul Sportiv Municipal nu au reusit performante deosebite, dar au incheiat cu bine un sezon incarcat. La etapa desfasurata in Franta au participat trei sabreri ieseni, insotiti de antrenorul emerit Iulian Bituca. Este vorba despre Cosmin Hinceanu, Virgil Marcea si Tiberiu Dolniceanu. In finalul concursului, cea mai buna clasare a apartinut lui Hinceanu, care a ocupat locul 5 in clasament, urmat la 19 locuri distanta de Virgil Marcea, in timp ce Tiberiu Dolniceanu a ocupat pozitia 30. In ierarhia finala a Cupei Mondiale, Cosmin Hinceanu a terminat pe locul 4, o pozitie mai mult decat onorabila in conditiile in care sabrerii ieseni nu au participat decat la patru dintre cele sapte etape, cat au fost programate in aceasta editie a competitiei mondiale. De altfel, in clasamentul intocmit la finalul editiei din acest an, ocupa pozitii fruntase nu mai putin de trei sabreri ieseni. Astfel, daca Hinceanu a incheiat sezonul pe locul 4 in lume, Tiberiu Dolniceanu s-a clasat al IX-lea in ierarhia finala, cu sapte locuri mai sus decat Virgil Marcea, desemnat cel mai bun sportiv al judetului Iasi in anul 2005. Antrenorul emerit Iulian Bituca era multumit de rezultatele inregistrate de sportivii de la CSM in acest sezon al Cupei Mondiale. "Este o mare bucurie pentru noi sa avem nu mai putin de trei sportivi intre primii 16 sabreri din lume, la categoria juniorilor. Asta inseamna ca avem viitorul asigurat si ca munca depusa de noi pana acum nu a fost in zadar. Rezultatele au inceput sa apara si depinde doar de acesti copii cum vor sti sa profite de sansa pe care o au", a spus Iulian Bituca. Sabrerii ieseni nu vor avea timp de vacanta dupa revenirea din Franta. Si aceasta pentru ca pe data de 27 februarie va debuta in Ungaria Balcaniada de sabie, acolo unde antrenorul Iulian Bituca isi doreste sa obtina un numar cat mai mare de medalii.

Page time :0.1731 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018016 (s)