Tricolorii au debutat cu dreptul in Cupa Natiunilor

9 Februarie 2009
662 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins, sambata, echipa similara a Spaniei, in deplasare, cu 19-10 (11-10), in Cupa Europeana a Natiunilor, meciul contand si pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2011, informeaza rugby.ro.

Desfasurat pe stadionul Universitar din Madrid in prezenta a aproximativ 2 mii de spectatori, meciul dintre Spania si Romania a fost unul echilibrat, ibericii demonstrand ca si-au ridicat nivelul jocului in ultima perioada. Stejarii au inceput meciul in forta, reusind primul eseu dupa doar cinci minute, prin mijlocasul la gramada Petre Mitu. Acesta a scos balonul din pachetul de inaintare si s-a oprit doar in terenul de tinta advers. Acelasi jucator a ratat transformarea, dar s-a revansat zece minute mai tarziu, cand a transformat o lovitura de pedeapsa. Ibericii au surprins apararea tricolora la faza imediat urmatoare, Sergio Souto reusind un eseu care a fost apoi transformat de Jeremias Palumbo. La cinci minute de la aceasta incercare completa, spaniolii au preluat conducerea pe tabela, acelasi Palumbo trimitand printre buturi o lovitura de pedeapsa. Avantajul Spaniei a rezistat 17 minute, Petre Mitu aducand alte trei puncte prin care Romania s-a aflat la conducere dupa prima repriza (11-10). Romania a jucat un rugby economicos in partea secunda si eficient pentru economia partidei, Mitu transformand o noua lovitura de pedeapsa in minutul 45 pentru 14-10. Ultimele puncte ale meciului au fost aduse de rezerva Valentin Poparlan, acesta reusind un eseu cu opt minute inaintea finalului, Romania castigand in cele din urma cu 19-10. Aceasta a fost a 26-a intalnire intre cele doua natiuni, Romania inregistrand victoria cu numarul 25, mai clar decat la ultima deplasare in Spania, cand Stejarii au castigat doar cu 17-11. Sambata s-au disputat alte doua meciuri din Cupa Europeana a Natiunilor, Germania - Georgia (5-38) si Portugalia - Rusia (14-18). Rusia conduce in clasament cu 4 puncte din doua meciuri, pe doi fiind Spania cu acelasi numar de puncte dar din trei jocuri. Romania, Georgia si Germania au fiecare cate doua puncte, in timp ce Portugalia ocupa ultimul loc cu un singur punct.