Tricolorii mici, in play-off-ul pentru Europene

4 Septembrie 2010
811 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de tineret a Romaniei a castigat, ieri, meciul sustinut impotriva reprezentativei similare a Rusiei, scor 3-0 (2-0), in preliminariile Campionatului European din 2011. Golurile partidei de la Botosani au fost marcate de Bicfalvi, Sburlea si Hora. In urma acestui rezultat, echipa lui Emil Sandoi s-a calificat in play-off-ul pentru calificarea la Campionatul European rezervat echipelor sub 21 de ani. Prima ocazie a meciului a apartinut rusilor, Ivanov reluand cu capul in minutul 16, pe langa poarta lui Lung. Raspunsul tricolorilor mici nu a intarziat sa apara, Bicfalvi incercand la randul sau o executie cu capul din interiorul careului. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 27 cand, in urma unui corner, Bicfalvi a reluat din coltul careului mic, fara nici o speranta pentru portarul Pesyakov. Noua minute mai tarziu, nationala de tineret a Romaniei si-a majorat avantajul, dupa o faza clasica de contraatac. Bicfalvi i-a trimis in dreapta lui Neagu, iar acesta, altruist, a trimis ideal in fata portii, pentru reluarea lui Sburlea. In repriza secunda, tricolorii au facut pasul inapoi, dar chiar si asa, cele mai mari ocazii au venit tot la poarta Rusiei. Barboianu a trimis un sut puternic din afara careului, in minutul 53, fortandu-l pe goalkeeper-ul rus sa respinga cu un reflex de zile mari in afara terenului. La cinci minute de la intrarea in teren, Ionescu a ratat o mare sansa de gol in ultima parte a meciului. Ocazia acestuia a fost razbunata in minutul 86 de Hora, si el intrat in partea secunda, acesta finalizand dupa o pasa a lui Bicfalvi, care a facut sah mat defensiva rusa. Marti, 7 septembrie, sunt programate ultimele întalniri, Letonia - Republica Moldova si Rusia - Romania. Chiar daca vor pierde acest joc si vor termina grupa pe locul secund, tricolorii mici nu mai au cum sa rateze play-off-ul pentru Europene, fiind una dintre echipele cu cel mai mare punctaj de pe locul 2 din grupe (in play-off merg castigatoarele grupelor si cele mai bune patru echipe de pe locul secund). In meciul de la Botosani, cu Rusia, pentru Romania au jucat: 1. Lung - 2. Rîpa, 3. Papp, 5. Gaman, 4. Barboianu - 6. Gardos, 8. Bicfalvi (16. Chiriches '90) - 7. Sburlea (17. A. Ionescu '77), 15. I. Neagu, 10. M. Costea (18. Hora '63) - 9. Ganea. Turneul final al Campionatului European "Under 21" va avea loc în anul 2011, în Danemarca.

Clasament: 1. Romania - 24 puncte (9 jocuri), 2. Rusia - 21 p. (9 j.), 3. Insulele Feroe - 11 p. (9 j.), 4. Republica Moldova - 10 p. (8 j.), 5. Letonia - 9 p. (8 j.), 6. Andorra - 1 p. (9 j.).

Page time :0.1388 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018925 (s)