Tricolorii mici s-au impiedicat de Bulgaria

20 Noiembrie 2008
554 Vizualizari | 0 Comentarii
Tricolorii mici s au impiedicat de Bulgaria
Echipa nationala de tineret a Romaniei a obtinut doar o remiza in partida disputata la Caracal in compania Bulgariei, scor 1-1, desi a controlat jocul in majoritatea timpului si a marcat doua goluri. Gangioveanu a deschis scorul in minutul 3, iar Torje a inscris un autogol in minutul 9.

Chiar daca nu era considerata favorita certa in aceasta intalnire, nationala de tineret a Romaniei si-a respectat statutul de echipa gazda in partida cu reprezentativa similara a Bulgariei si a inceput meciul in ofensiva, reusind deschiderea scorului in minutul 3 prin jucatorul Universitatii Craiova, Gangioveanu. Avantajul tricolorilor n-a durat insa foarte mult timp, Gabriel Torje, pasatorul de la primul gol, trimitand cu capul mingea in propria poarta la o lovitura libera a bulgarilor de pe partea dreapta, un corner mai scurt batut excelent la prima bara. Socul egalarii si al autogolului n-a avut consecinte prea drastice asupra trupei lui Sandoi, insa romanii, chiar daca au dominat, n-au mai reusit sa inscrie, bulgarii aparandu-se foarte bine in fata propriului careu, unde au inchis toate caile periculoase spre poarta lui Kirev. Ocaziile romanilor s-au tinut lant la poarta adversa, Rusescu (19` si 29`), Gangioveanu (26`) si Alibec (66`) semnand cele mai mari oportunitati de a inscrie de partea Romaniei, insa tricolorii n-au gasit spatiul portii adverse. Intre timp, bulgarii au preferat sa se apere aglomerat si sa scape pe contraatac. Cea mai spectaculoasa faza a partidei a avut loc cu 10 minute inainte de final, cu Bicfalvi drept principal protagonist. Jucatorul Stelei a recuperat inteligent o minge la centrul terenului, a driblat doi adversari, a intrat intr-un un-doi superb cu Doman, mingea i-a revenit in centru, unde a driblat exemplar un adversar ramanand singur cu portarul bulgar, insa sutul sau a intalnit transversala. Intensitatea jocului a scazut mult pe final de partida, cei 5 mii de spectatori parasind tribunele rand pe rand inca inainte de ultimul fluier al lui Bogaciu, meciul incheindu-se cu o remiza nedreapta pentru tricolorii mici, mai buni decat adversarii bulgari in aceasta intalnire. Antrenorul Emil Sandoi a mizat pe urmatorul unsprezece: Lung Jr. (C. Lungu 73) - S. Ilie, Barbu, Barboianu (Cojoc `53), Cordos - Torje (Teusan `70), Gangioveanu (Ochirosii 53), L. Iorga (Ionescu 46), Bicfalvi - Rusescu (Doman 70), Raduta (Alibec 60).

Page time :0.1705 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018341 (s)