Triumf iesean la Internationalele Romaniei de atletism

14 Iunie 2004
809 Vizualizari | 0 Comentarii
•Carmen Zamfir a castigat proba de o suta de metri garduri din cadrul Internationalelor de atletism ale Romaniei si totodata biletele pentru Jocurile Olimpice de la Atena •In acest moment, municipiul Iasi are trei atleti care vor participa la Olimpiada •Clement Hagima a ratat, cu putin, titlul la proba de cinci mii de metri

La sfarsitul saptamanii trecute, pe Stadionul "Lia Manoliu" din Bucuresti s-a desfasurat editia a 49-a ale Campionatelor Internationale de atletism ale Romaniei. Competitia care a reunit la start si sportivi ieseni de la cluburile Politehnica, Liceul cu Program Sportiv si "U" Petre Andrei a constituit un adevarat succes pentru reprezentantii municipiului. Astfel, Carmen Zamfir, care a concurat la proba de 100 de metri garduri, a terminat cursa cu o performanta deosebita, 12,82 secunde, al treilea timp din Europa in acest moment. Dupa performanta reusita de atleta pregatita de Grigore Ursanu, municipiul Iasi a ajuns sa aiba trei reprezentanti la intrecerile de atletism de la Jocurile Olimpice de la Atena. Timpul obtinut de atleta ieseana este mult peste baremul impus pentru castigarea dreptului de a participa la Olimpiada. In cursa desfasurata sambata, locul trei a fost ocupat de o alta reprezentanta a municipiului Iasi, tanara Andreea Radu, cu timpul de 13,32 secunde. Atleta, pregatita de Viorica Ursanu, a reprezentat la aceasta competitie Liceul cu Program Sportiv si a fost la un pas de a indeplini baremul pentru categoria de varsta junioare unu, barem ce i-ar fi dat dreptul de a participa la viitoare intreceri internationale. Antrenorul lui Carmen Zamfir, profesorul Grigore Ursanu, s-a declarat multumit de performanta realizata de sportiva sa. "Rezultatul obtinut de Carmen este o performanta deosebita, mai ales ca in acest moment avem deja trei atleti calificati la Olimpiada. A fost o zi cu adevarat istorica pentru atletismul iesean. Pentru sportivii nostri urmeaza alte concursuri de prestigiu, precum Cupa Europei de la Plovdiv, sau Campionatele Balcanice de la Istambul", a afirmat Ursanu.

Hagima aproape de titlu

Un alt reprezentant al atletismului iesean care a triumfat la acesata editie a Internationalelor Romaniei este Stefan Vasilache, care s-a impus in cadrul probei de sarituri in inaltime, cu o performanta de 2,27 metri, dupa ce a ratat cu putin saritura la 2,30 metri. In proba de cinci mii de metri, Clement Hagima, sportiv care a reprezentat CS Politehnica, a terminat cursa pe locul secund, cu timpul de 14,24 secunde, dupa moldoveanul Ion Luchianov, care a reusit un timp superior, 14,03 secunde. In cursa de patru sute de metri, Angel Morosanu, a terminat pe primul loc, cu timpul de 53,02 secunde, un nou record personal. Mai putin reusita a fost prestatia lui Daniel Danceanu, de la Liceul cu Program Sportiv, care in proba de patru sute de metri s-a clasat al patrulea, cu 48,66 secunde, iar la 110 metri garduri Alin Dumitrascu a obtinut locul opt, cu 15,54 secunde.

Page time :0.1771 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014840 (s)