Triumf spaniol in Raliul Dakar

19 Ianuarie 2009
608 Vizualizari | 0 Comentarii
Marc Coma
Pilotul spaniol Marc Coma, de la echipa KTM, a castigat raliul Dakar, la clasa moto, dupa ce s-a clasat pe locul 6 in ultima etapa disputata intre Cordoba si Buenos Aires. Pilotul iberic a parcurs cele 14 etape ale raliului, insumand 4412 de kilometri, in 52 de ore, 14 minute si 33 secunde, fiind urmat de francezul Cyril Despres, tot de la KTM, la o ora, 25 minute si 38 de secunde, si de francezul David Fretigne, de la Yamaha, care a parcurs traseul in o ora, 38 minute si 56 de secunde.

Pe de alta parte, singurul reprezentat al Romaniei ramas in competitie la clasa moto a Raliului Dakar-2009, Romeo Duicu, a terminat in clasamentul general al pilotilor pe pozitia a 62-a, la 24 de ore, 2 minute si 13 secunde de invingator. Etapa a 14-a a Raliului Dakar-2009 dintre Cordoba si Buenos Aires (792 km din care 227 km de speciala), a fost castigata de pilotul brazilian Helio Rodrigues Filho, de la KTM, cu timpul de o ora, 42 de minute si 37 de secunde, urmat de sportivul norvegian Pal Anders Ullevaseter, de la aceeasi echipa KTM, la 2 minute si 7 secunde, si de francezul Cyril Despres, tot de la KTM, la 2 minute si 41 de secunde. In ultima runda a clasei moto de la Raliul Dakar-2009, motociclistul roman Romeo Duicu s-a clasat pe locul 92, cu timpul de 2 ore, 29 de minute si 40 de secunde, la 47 de minute si 3 secunde de invingatorul acestei runde. La categoria auto a Raliului Dakar-2009, pilotul sud-african Giniel De Villiers, de la echipa Volkswagen, a terminat cea de a 14-a si ultima speciala pe pozitia intai a acestei clase, insa acesta mai trebuie sa parcurga o distanta necronometrata de 341 kilometri pentru a putea fi declarat castigator al acestei competitii. Doar un accident sau o pana ireparabila care sa-l impiedice sa treaca linia de sosire ar putea sa-l priveze pe sportivul sud-african de succesul in cea de a 30-a editie a acestui raliu. In cazul in care va parcurge traseul fara incidente, De Villiers, in varsta de 36 ani, va castiga pentru prima data Raliul Dakar, devansandu-l pe pilotul american Mark Miller.