Trofeul "Euro-Carpati" la handbal masculin

2 Decembrie 2001
929 Vizualizari | 0 Comentarii
"Tricolorii" lui Radu Voina cuceresc trofeul

•Ieri seara, in fata a peste 2.000 de spectatori, s-au inregistrat rezultatele: Romania tineret - Bulgaria 32-32 (15-14) si Romania A - Grecia 28-27 (16-11)

In fata a 2.000 de spectatori, Sala Polivalenta ieseana a gazduit ieri seara meciurile ultimei runde din cadrul "Trofeul Euro-Carpati" la handbal masculin, competitie ajunsa acum la editia cu nr. 31. In partida din deschidere, in lupta pentru locul al treilea de pe podium s-au aflat Romania tineret si Bulgaria, ambele echipe oferind un spectacol sportiv de calitate. Pe unele portiuni de meci, elevii lui Liviu Gugles s-au autodepasit si au evoluat cu mult aplomb in fazele de atac, acolo unde galateanul Costel Manea si stelistii Viorel Mazilu si Iulian Stamate au reusit goluri care au ridicat sala in picioare. In debutul partidei s-a mers "cap la cap" pana la scorul de 6-6, dupa care bulgarii s-au detasat la 10-7, in min. 18. In continuare, "tinerii" nostri inscriu cinci goluri consecutive prin Mazilu (2) si Manea (3) si Romania "juvenila" se desprinde la doua goluri pe tabela de marcaj: 12-10, in min. 24. Bulgarii egaleaza la 14-14 cu doua minute inainte de intrarea in pauza regulamentara, dar ultimul punct al primei reprize este reusit de acelasi Costel Manea (15-14), dupa ce Yapov rateaza o aruncare de la 7 metri si Chernev este eliminat pentru doua minute.
In repriza secunda, dupa 19-17 pentru elevii lui Liviu Gugles, Bulgaria se dovedeste mai matura in jocul ei si preia conducerea cu 20-19, in min. 38. Echipa Romania tineret se trezeste apoi la realitate si domina din nou faza de atac, conducand la un moment dat cu trei goluri diferenta (32-29), cand mai erau doua minute pana la finalul partidei. Profitand si de slaba prestatie a tanarului portar Adrian Drutu (2, 02 metri), oaspetii egaleaza la 32-32 (rezultat final) in ultima secunda a disputei, ultimul punct fiind reusit de golgeterul Georgi Nikolov, printr-o aruncare pe jos, de la circa 14 metri. Sub conducerea cuplului Ioan Serbu - Viorel Dobre, au evoluat urmatoarele efective:
- Romania tineret: Andrei, Panazan, Drutu - Sabou, Dediu 4, Ilies 4, Roman, Mazilu 4, Truica 3, Manea 8, Damian, Vasile 1 (din 7 m), Stamate 4, Mamina 3, Apostol 1;
- Bulgaria: Petrov, Krastev, Ivanov - Boznkov 6, Natchev 4, Iliev 1, Jardin 6, Kazakov, Aleksandrov, Dinkov, Karastoyanov 3, Nikolov 7 (2 din 7 m), Yapov 1 (din 7 m), Chernev 4.

•Grecii au avut galerie proprie la tribuna a doua

In partida vedeta, Romania A s-a confruntat cu nationala Greciei, meciul fiind dominat de "tricolorii" lui Radu Voina din primul si pana in ultimul minut, desi, mai ales in final, oaspetii puteau chiar egala in mod cu totul surprinzator, pe fondul incurajarilor de la tribuna B, acolo unde se afla si o mica galerie proprie. Marele erou al partidei a fost portarul Stefan Laufceac, care a aparat de nota 20, inclusiv cateva aruncari de la 7 metri. Prima nationala a tarii noastre a condus cu 2-0 chiar in min. 3, prin doua reusite ale lui Armanu. Romania A se detaseaza apoi la 6-2, 7-3 si chiar 14-8, ultimul scor fiind inregistrat in min. 27. In ultimul minut al primei reprize, Eremia Paraianu inscrie pentru 16-10, dar Alexandros Vasilakis reduce la 16-11 si toata lumea pleaca la vestiare, pentru pauza regulamentara. In repriza secunda, jucatorii nostri au mai multe "sincope" si elevii suedezului Ulf Schefvert reduc din handicap la 25-22, 27-25 si chiar 28-27, cand mai erau doar un minut si 13 secunde pana la finalul partidei. Urmeaza un "time-out" solicitat de Radu Voina, atacul romanilor este esuat si apoi grecii nu reusesc decat sa rateze egalarea, printr-un aruncare respinsa in corner de blocajul gazdelor. Cu o victorie la limita (28-27), dar perfect meritata, Romania A castiga trofeul pus in joc, cu 6 puncte, urmata in clasamentul general de Grecia - 4, Bulgaria - 1 si Romania tineret - 1. Meciul din Sala Polivalenta ieseana a fost arbitrat de cuplul maghiar al fratilor Kekes (Pall si Csaba). Au evoluat urmatoarele formatii:
- Romania A: Laufceac, Strat - Sania 2, Luca 7 (2 din 7 m), Jurca, Gabrean, Armanu 6 (2 din 7 m), Rosca 1, B. Voica 3, Tase 1, Bibirig 4, Paraianu 2, Iacob 2, Fortuneanu;
- Grecia: Athanasiadis, Anastasellos - Zaravinas, Chatzatourian 1, Chalkidis 6, Messinis 3, Sanikis, Gkoutzouvelidis, Balomenos, Grammatikos 7, Papadopoulos 3, Vasilakis 3 (2 din 7 m), Alvanos 3 (1 din 7 m), Samaras 1.

•Ieseanul Ovidiu Damian a primit un premiu surpriza

La festivitatea de premiere care a urmat, cele patru echipe participante au primit din partea oficialitatilor locale si a lui Cristian Gatu (presedintele FRH) diplome de participare, iar Romania A a primit si trofeul pus in joc. S-au oferit apoi premii speciale, dupa cum urmeaza: grecului Papadopolous (pentru cel mai tehnic jucator), Laufceac (cel mai bun portar), bulgarului Nikolov (golgeterul competitiei, cu 23 de reusite) si echipei Romania tineret (trofeul fair-play). S-au oferit si cateva premii surpriza, cei laureati fiind Tonka Bakalova (fizioterapeuta nationalei Bulgariei, singura prezenta feminina pe banca tehnica, per total turneu), Ovidiu Damian (reprezentantul echipei Politehnica Iasi in nationala de tineret a tarii noastre), Costel Manea (cel mai tanar jucator - 17 ani ). In continuare, FRH, prin persoana lui Cristian Gatu a oferit cupe oficialitatilor iesene (Prefectura, Consiliul Judetean, Primarie), pentru reusita in organizarea competitiei, chiar daca, la meciul de ieri dintre Romania A si Grecia, s-a cantat la inceput imnul... Bulgariei. La finalul festivitatii, dupa intonarea imnului Romaniei (echipa castigatoare), vicepresedintele CJ Mihai-Gabriel Popescu a rostit cuvantul de inchidere. Vom reveni in editia de luni cu alte aspecte de la competitia organizata la Iasi, cu mentiunea ca, astazi, de la ora 9.30, Bulgaria si Romania tineret vor sustine un "amical", ca o revansa a confruntarii de ieri seara.