Turneul de tenis si-a desemnat laureatii

23 August 2004
699 Vizualizari | 0 Comentarii
•Turneul de tenis Nastase Trophy s-a incheiat cu victoria Monicai Niculescu, din Bucuresti •In turneul de dublu a triumfat cuplul format din surorile Niculescu •Premiile totale ale turneului au insumat zece mii dolari •Castigatoarea a primit 14 puncte WTA si 1.568 dolari •La fazele finale a fost prezenta si fosta mare jucatoare Florenta Mihai

La finalul a sase zile de intreceri, turneul de tenis feminin Nastase Trophy si-a desemnat ieri laureatii. In prezenta fostei mare jucatoare Florenta Mihai, participanta din partea Federatiei Romane de Tenis, Monica Niculescu a reusit sa castige finala disputata in compania Ralucai Ioana Olaru, numarul 917 in clasamentul WTA (World Tennis Association - n.r.) la zi. Primul set al disputei dintre cele doua tinere tenismene a fost foarte echilibrat, Niculescu impunandu-se in tiebreak cu 7-5. Cu un set in buzunar, bucuresteanca a profitat de caderea adversarei si si-a adjudecat clar setul secund cu u neverosimil 6-0. Pentru performanta reusita ieri, Monica Niculescu va incasa un cec in valoare de 1.568 dolari, precum si 14 puncte WTA. In proba de dublu au triumfat surorile Monica si Gabriela Niculescu, care au dispus in finala de cuplul austriac Nadine Schlotterer - Eva Valkova, pe care le-au invins cu 7-5, 6-1. Surorile Niculescu au primit un premiu de 637 dolari pentru victoria in proba de dublu. A surprins eliminarea inca din faza semifinalelor a primei favorite, Simona Matei (locul 368 WTA), de catre finalista Raluca Ioana Olaru, mai slab cotata in clasamentul circuitului mondial. Directorul general al turneului a fost Ghita Grancea, cel care a pus la dispozitie arena Angero pentru disputarea partidelor.
Arbitrul principal al competitiei de la malul Bahluiului a fost Radu Alboteanu, care s-a declarat multumit de nivelul jocurilor de la Iasi. "Mi-a placut turneul de la Iasi care a fost foarte bine organizat. Sper ca in viitor sa mai avem ocazia sa colaboram, pentru ca aceasta intrecere a fost o adevarata reusita. Nu au fost nici un fel de probleme din partea jucatoarelor, care au dat dovada de fair-play, iar nivelul turneului a fost unul ridicat", a declarat Alboteanu. Turneul de la Iasi a fost al IX-lea organizat de oficialii Federatiei Romane de Tenis, impreuna cu administratiile locale. Ultimele trei turnee ale circuitului Nastase Trophy sunt programate la Timisoara, Arad si Cluj. In ultimele doua zile ale turneului s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Raluca Ioana Olaru - Simona Matei 2-6, 6-4, 6-2 si Monica Niculescu - Yevgenia Savransky 6-1, 6-4, in semifinale, iar in finala Monica Niculescu - Raluca Ioana Olaru 7-6 (la 5), 6-0. In proba de dublu, sambata si duminica, s-au consemnat rezultatele: Gabriela Niculescu/Monica Niculescu - Crina Corduneanu/Alexandra Iacob 6-0, 7-5; Nadine Schlotterer/Eva Valkova - Fernanda Caputi/Nadejda Vassileva 6-1, 6-3, in semifinale, pentru ca in finala sa se inregistreze o victorie a cuplului bucurestean Gabriela Niculescu/Monica Niculescu, care a trecut de Nadine Schlotterer/Eva Valkova cu 7-5, 6-1.

Page time :0.1752 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018097 (s)