U Cluj are patru victorii consecutive

11 Septembrie 2010
781 Vizualizari | 0 Comentarii
Serie incredibila pentru nou promovata Universitatea Cluj, care a ajuns la patru victorii consecutive in campionat, dupa ce a invins aseara pe Gloria Bistrita, cu scorul de 2-1. Claudiu Niculescu a deschis scorul pentru U in prima repriza, Ribeiro Moraes a egalat in startul partii secunde, pentru ca Habib Balde sa marcheze golul victoriei clujene. Gloria a avut o bara pe minutele de final, cand clujenii au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Adrian Pit a vazut doua cartonase galbene, in doar sapte minute. Meciul a fost unul extrem de disputat, cu un joc alert, pe contre, cele doua combatante avand perioade alternante, in care s-au aflat la conducerea ostilitatilor. Dupa cateva ocazii ale lui Claudiu Niculescu sau ale lui Ribeiro Moraes, Clau-gol a deschis scorul in minutul 40. Fostul atacant dinamovist a reluat perfect cu capul sub transversala o centrare din lovitura libera executata de un alt fost caine rosu, Gabriel Bostina. De doar sase minute din repriza secunda a avut nevoie Gloria, pentru a reveni pe tabela. Golul a sosit tot in urma unei faze fixe, insa de aceasta data n-a mai fost nevoie de centrare, Ribeiro Moraes trimitand mingea peste zid direct in vinclul portii lui Matache. Universitatea a luat din nou conducerea in minutul 69, dupa o lovitura de colt executata de pe dreapta de Bostina. Centrarea a fost reluata cu capul de Niculescu, Albut a reusit sa intervina, insa a scapat mingea in fata, iar Habib Balde a profitat si a reluat in plasa din careul mic, marcand astfel primul sau gol in Liga I. Universitatea Cluj a jucat ultimele minute in inferioritate numerica, Adrian Pit fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene in minutul 88, desi intrase in teren in locul lui Lemnaru, abia in minutul 81. Bistrita a fortat atacul, dar nu au mai reusit sa egaleze, U Cluj bifand astfel al patrulea succes consecutiv.

Page time :0.1736 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018789 (s)