Umilinta alb-albastra

1 Noiembrie 2007
1998 Vizualizari | 1 Comentarii
Umilinta alb albastra
• Politehnica Iasi - FC Vaslui 0-1 (0-0), in etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal • La capatul unui nou meci modest, fotbalistii ieseni au fost invinsi de reusita lui Mike Temwanjera • Aceasta este prima victorie a Vasluiului in dealul Copoului, de-a lungul istoriei meciurilor dintre cele doua formatii • Dupa acest esec, Poli a intrat serios in hora retrogradarii, avand minus 10 in clasamentul adevarului • Etapa viitoare, duminica, 4 noiembrie, iesenii vor intalni in deplasare formatia Dacia Mioveni

Multe au indurat suporterii ieseni de-a lungul anilor, dar marea bucurie a ultrasilor era ca niciodata Vasluiul nu a castigat in dealul Copoului. Aseara insa, jucatorii Politehnicii au mai infipt un cutit in inima iesenilor si au pierdut lamentabil cu rivala din ultimii ani, FC Vaslui. Mult mai pragmatica in joc si cu un Dorinel Munteanu foarte exact la mijlocul terenului, trupa lui Porumboiu a schimbat istoria si a obtinut primul succes din istorie pe terenul Politehnicii. De partea cealalta, jucatorii ieseni au avut o prima repriza mai de Doamne-ajuta, dar s-au umplut de penibil in actul secund, cand nu au reusit sa riposteze dupa golul lui Mike Temwanjera. Nici de pe banca tehnica nu a venit solutia salvatoare, antrenorul Popa parand ca nu intelege nimic din ce i se intampla. Meciul a inceput cu jucatorii gazda in terenul adversar, primul minut gasindu-l pe Homei in preajma careului advers, centrarea in forta a acestuia trecand periculos prin fata portii lui Cristi Haisan. Minutul 11 avea sa ofere cea mai clara ocazie de gol a alb-albastrilor. Dupa o pasa buna a lui Martin Cernoch, atacantul Ionut Bilba a ramas singur cu portarul advers, dar a ezitat un moment si i-a permis lui Silviu Balace sa aiba o interventie excelenta. Replica vasluienilor a venit din partea lui Petar Jovanovic, care a fost blocat in ultima clipa de portarul Cristian Branet. Dupa ce si Temwanjera a fost blocat de portarul iesean, dupa o preluare in careu, repriza s-a incheiat in nota de dominare a lui Poli, care a fost aproape de deschiderea scorului dupa ce Sebastian Sfarlea a trimis periculos din corner, mingea fiind respinsa de Haisan de pe linia portii. Repriza secunda a inceput cum nu se poate mai prost pentru gazde, dupa ce in minutul 50, Mike Temwanjera a reusit sa marcheze cu o lovitura de cap din cativa metri, cu largul concurs al fundasilor ieseni, dar si al portarului Branet care nu a reusit sa iasa pe centrare.

Poli, pe topogan

Dupa ce au primit gol, jucatorii de la Poli s-au aruncat orbeste in atac, dar nu au reusit sa-si creeze decat cateva ocazii de Doamne-ajuta. Cea mai clara ocazie i-a apartinut lui Ionut Bilba, atacantul trimitand cu capul putin peste poarta de la aproximativ 11 metri, dupa ce se descotorosise de marcaj. In minutul 69, Palimaru a avut o cursa pe partea dreapta, dar a intrat in unghi si a tras in bratele portarului Cristi Haisan. Cinci minute mai tarziu, Sfarlea a sutat de la 18 metri putin peste poarta, naruind sperantele suporterilor ieseni. De altfel, pana la final, gazdele au incercat, fara succes, sa depaseasca sistemul defensiv creat de Dorinel Munteanu in propria treime. Vasluienii au reusit fara probleme sa stopeze actiunile Politehnicii, fiind chiar aproape sa-si dubleze avantajul in prelungirile meciului, Cristi Branet opunandu-se de fiecare data providential. Meciul s-a terminat cu galeria vasluiana (formata din cel putin o mie de suporteri) cantand si dominand fondul sonor al arenei iesene, spre nedumerirea suporterilor Politehnicii, care nu intelegeau cum de au fost umiliti chiar in propria lor casa. Dupa acest esec, Poli a intrat serios in hora retrogradarii, avand minus 10 in clasamentul adevarului si este condamnata sa aduca puncte din deplasare pentru a mai spera la o iarna cat de cat linistita. Pana atunci insa, etapa viitoare, programata duminica, 4 noiembrie, iesenii vor intalni in deplasare formatia Dacia Mioveni. La finalul partidei, primarul Gheorghe Nichita a mers in vestiarul echipei, unde a avut o discutie cu presedintele Sorin Boca si antrenorul Popa. Tehnicianul iesean a pus infrangerea de aseara pe seama campaniei slabe de achizitii din vara. "Acesta este rodul campaniei slabe de achizitii din vara. Nu am putut aduce jucatori de valoare ca alte echipe si acum se vede. Cred ca am fi meritat un egal, iar la gol a gresit si portarul Branet. As vrea si eu un Porumboiu la Iasi, dar acum nu mai putem da vina pe nimeni, nici pe presa, nici pe domnul Zapodeanu. Este vina mea, este vina jucatorilor, este vina noastra, a tuturor", a conchis Popa.

Vasluienii au facut ravagii la stadion

Dupa ce i-au injurat pe ieseni pe toata durata partidei, suporterii celor de la FC Vaslui s-au razbunat la final pe toaletele stadionului Emil Alexandrescu. Parca ar fi fost drogati, vasluienii au dat cu picioarele in usile de la toaleta, pe care le-au daramat si le-au lasat cazute la pamant. De altfel, pe toata durata jocului, cele doua galerii si-au adresat cuvinte injurioase. Ca si pe teren, galben-verzii au dominat fondul sonor, beneficiind de cateva boxe care au amplificat considerabil sunetele venite din partea galeriei de langa tabela de marcaj. La finalul jocului, vasluienii au scandat "Serie B, Serie B", aluzie la pozitia delicata pe care o ocupa Poli Iasi in clasament, dar si numele lui Dorinel Munteanu, unul dintre cei mai buni fotbalisti in partida de aseara.

Poli Iasi - FC Vaslui 0-1 (0-0)
Marcatori: Mike Temwanjera
Stadion: Emil Alexandrescu