Umilinta in Cotroceni

24 Octombrie 2004
852 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC National - Poli Iasi 6-0 (0-0), in etapa a 11-a a Diviziei A de fotbal •Dupa o prima repriza foarte buna, iesenii s-au facut de ras in actul secund, incasand 5 goluri in 15 minute •In repriza a doua a meciului de pe Cotroceni, Politehnica a demonstrat tuturor de ce ocupa ultimul loc in clasamentul Divizia A

FC National - Politehnica Iasi 6-0
Marcatori: Chihaia ('53, '59), Mitrovici ('55, '57, '68), Gabi Popescu ('81)
Stadion: Cotroceni
Vreme: Frumoasa
Gazon: Bun
Spectatori: 800, din care 200 de la Iasi
Formatii: FC National: Popa, Sapunaru, Mc Kain, Srchoj, Caramarin, Olah (min. 77 Ionut Savu), Chihaia (min. 61 Marian Savu), Popescu, Coman, Ghendeanu, Grifiths (min. 46 Mitrovici). Antrenor Cosmin Olaroiu
Poli: Arcanu, Perenyi, Bernard, Irinel Ionescu, Tinel Petre, Arhire, Cristea, Croitoru, Ciubotariu (min. 74 Claudiu Ionescu), Miclea (min. 70 Bilba), Pacurar (min. 74 Onofras)
Jucatorul meciului: Mitrovici
Cartonase galbene: -
Arbitri: Sebastian Coltescu (7), asistenti Milos Nagy (7) si Claudiu Tripa (7)
Observatori: Dumitru Mihalache si Gheorghe Moise

Doar 800 de spectatori au venit aseara pe Stadionul Cotroceni pentru a asista la duelul extremelor, dintre liderul clasamentului, FC National, si codasa Politehnica Iasi. Dintre acestia insa, au fost si 200 de spectatori ieseni, care, organizati excelent de directorul economic Neculai Ciulu, au dominat fondul sonor de pe micuta arena din Capitala, dar si personalitati din lumea fotbalului, ca Marius Lacatus, Ioan Andone, Walter Zenga, Marin Duna sau Dan Claudiu Tanasescu. Diferenta dintre cele doua formatii nu a fost insa la fel de mare pe teren ca in ierarhia Diviziei A, cel putin in primele 45 de minute. Poli, cu patru jucatori indisponibili fata de partida din Ghencea, a jucat curajos si a reusit chiar sa domine in primele 45 de minute. Primele doua ocazii ale actului intai au apartinut iesenilor, dar Cristea si Ciubotariu nu au reusit sa-l invinga pe portarul gazdelor, Marius Popa. Pana la finalul primelor 45 de minute, Pacurar a centrat si el de pe partea dreapta, dar, si de aceasta data, balonul s-a scurs prin fata portii bancarilor, fara ca Ciubotariu sau Arhire sa-l poata impinge in poarta. De partea cealalta, gruparea pregatita de Cosmin Olaroiu a incercat in permanenta sa surprinda defensiva ieseana, dar a reusit o singura data, in minutul 23, cand Caramarin putea deschide scorul, dar a fost blocat excelent de Perenyi. In rest, cele doua formatii au combinat la mijlocul terenului, avand putine ocazii de a modifica tabela de marcaj.

Jenant

Dupa pauza, fotbalistii ieseni au uitat de ce se afla pe Stadionul Cotroceni si au incasat 5 goluri in doar 15 minute, un adevarat record negativ pentru Divizia A. Mai intai, in minutul 53, Caramarin a centrat de pe dreapta si Octavian Chihaia a inscris pe coltul scurt, la o faza la care Arcanu a fost spectator. Doua minute mai tarziu, Mitrovici a inscris dupa o centrare a aceluiasi Caramarin, o faza la care Arcanu a fost din nou ezitant, pentru ca, in minutul 57, acelasi Mitrovici sa-si treaca din nou numele pe lista marcatorilor, dupa ce a slalomat prin intreaga defensiva ieseana. Cosmarul a continuat pentru Poli si, in minutul 59, Chihaia a mai inscris o data, pentru ca noua minute mai tarziu Mitrovici sa realizeze hattrick-ul. Calvarul se incheie in minutul 81, atunci cand Gabi Popescu a inscris cu un sut plasat, dupa un corner pe partea dreapta. Astfel, eroii din Ghencea s-au umplut de rusine pe terenul liderului, dovedind cel putin in repriza secunda ca Divizia A este o palarie prea mare pentru multi dintre ei. Dupa acest esec umilitor, ramane de vazut ce masuri se vor lua impotriva unor fotbalisti care au crezut ca pot trai la nesfarsit din euforia partidei in fata Stelei.

Declaratii la sfarsitul jocului

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Este jenant sa apar la conferinta de presa dupa un asemenea esec. Nu mi s-a intamplat niciodata in cariera asa ceva, sa ai o repriza buna, in care am dominat jocul, iar in 15 minute sa primesti 5 goluri hilare. Am primit niste goluri ca la judet, dar sper ca acest fenomen sa fie unic si, chiar daca ne-au lipsit 5 jucatori, nu avem nici o scuza pentru prestatia jenanta din ultimele 45 de minute. Mi-e rusine sa mai spun ceva".
Cosmin Olariu, antrenor FC National: "In prima repriza am jucat slab si am crezut ca infrangerea din fata Sportului Studentesc si-a pus amprenta asupra jocului nostru. Am fost confuzi, atat la constructie, cat si la finalizare. In actul secund insa ne-am exprimat foarte bine si am reusit sa castigam de o maniera categorica. Mi-a fost frica de meciul cu Poli si am cerut jucatorilor mei sa nu primim gol, pentru ca stiam ca, daca o vom face, ne va fi foarte greu sa ne mai impunem jocul. Cred ca am aratat ca meritam sa fim pe primul loc in clasament".

Page time :0.1322 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020545 (s)