Un egal cat o infrangere

17 Octombrie 2005
970 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Gloria Bistrita 1-1 (0-1), in etapa a IX-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au facut un meci lamentabil si nu au fost in stare sa treaca de o formatie alcatuita in majoritate din jucatori tineri, care au evoluat pana in acest sezon in liga a treia •Gazdele au mai inscris un gol, prin Miclea, dar reusita a fost anulata la semnalizarea asistentului Nicolae Marodin •Pana la urma, singurul gol al Politehnicii a fost reusit de atacantul Ionut Bilba, cu o executie superba •Etapa viitoare, trupa lui Ionut Popa va intalni in deplasare formatia CFR Cluj

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Gloria Bistrita 1-1 (0-1)
Marcatori: Bilba ('76)/Negrean ('29)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: ploioasa
Spectatori: 5.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Adrian Ilie, Bordeanu, Onofras, Gavatorta, Bernard ('46 Mitruc), Rednic ('65 Marius Pacurar), Miclea, Vrajitoarea ('46 Bilba). Antrenor: Ionut Popa.
Gloria Bistrita: Albut, Rus, Astilean ('77 Iftodi), Arbanas, Negrean, Alexandru Pacurar ('69 Paduret), Paduretu, Tirnaveanu ('55 Karamian), Muresan, Matei, Chibulcutean. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Jucatorul meciului: Alejandro Gavatorta
Arbitri: Cristian Balaj - 6, Adrian Vidan - 6, Nicolae Marodin - 6.
Cartonase galbene: Onut, Daniel Rednic, Bilba / Negrean
Cartonas rosu: Adrian Toma (cumul de cartonase galbene)
Observatori: Adrian Ionescu si Mircea Nesu

Pauza de doua saptamani de zile, cauzata de meciul echipei nationale din Finlanda, nu a priit jucatorilor Politehnicii, care parca au uitat sa mai joace fotbal in aceasta perioada de odihna. Ieri, in etapa a IX-a, impotriva Gloriei Bistrita, gruparea pregatita de Ionut Popa s-a facut de ras, prestand un joc modest, poate cel mai slab din aceasta editie de campionat. Prestatia penibila a jucatorilor din Copou nu putea ramane fara efect pe tabela de marcaj, astfel ca la finalul celor 90 de minute Poli abia a smuls un egal, scor 1-1, Gloriei Bistrita, o echipa care este alcatuita din jucatori foarte tineri, care pana acum au evoluat in liga a treia. Mai mult decat atat, bistritenii au deschis scorul prin Negrean, in minutul 29, si au ratat alte cateva ocazii de a se desprinde, mai ales pe durata primei reprize. La reusita oaspetilor au contribuit insa si jucatorii lui Popa, care au gresit din nou iesirea la offside, lasandu-l pe Negrean singur cu portarul Branet. De altfel, in prima parte a meciului, iesenii nu au avut decat o ocazie de a inscrie, in minutul 13, prin Gavatorta, care a reluat cu capul putin pe langa poarta o centrare a lui Miclea. In rest, jucatorii pregatiti de Ioan Ovidiu Sabau si-au trecut in cont marile ratari, totul culminand cu bara lui Alex Pacurar, din minutul 38, direct din lovitura libera.

Foc de paie

Certati la pauza de antrenorul Ionut Popa si de presedintele Sorin Boca, fotbalistii ieseni au revenit mai decisi de la vestiare, iar in minutul 46 Miclea a sutat superb, iar portarul Albut a respins cu un efort extraordinar in corner. In acelasi minut, Gavatorta, cel mai bun jucator de pe teren, a trimis cu capul spre poarta bistriteana iar portarul oaspetilor a retinut in doi timpi. Iuresul gazdelor a continuat si, in minutul 58, Bilba a scapat singur spre poarta adversa, dar a ezitat sa puna piciorul si a permis portarului Albut sa retina balonul. Cea mai controversata faza a partidei s-a consumat insa in minutul 61, cand Miclea a impins balonul in poarta, dupa o greseala a portarului bistritean, dar asistentul Marodin a semnalizat ca balonul depasise linia de fund a terenului, inainte ca ieseanul sa o impinga in plasa. Cu un sfert de ora inainte de finalul jocului, acelasi Bilba, care l-a inlocuit la pauza pe inexistentul Vrajitoarea, a scapat singur spre poarta oaspetilor, dar a preferat sa simuleze un fault la marginea careului si a fost sanctionat cu cartonas galben. De altfel, pe parcursul reprizei secunde si Bordeanu a preferat sa simuleze un fault in careu, in loc sa continue o actiune buna de atac. In minutul 76, Ionut Bilba a scapat pe partea dreapta in sensul de atac al Politehnicii si a inscris cu un sut superb golul care avea sa stabileasca si scorul final al meciului.

Amenzi pentru jucatori

Dupa aceasta reusita, gazdele nu au mai avut forta sa ameninteze serios buturile portii bistritene, singurele fapte de consemnat fiind eliminarea lui Adrian Toma, pentru doua cartonase galbene si accidentarea lui Miclea, care a fost obligat sa ramana pe teren desi juca intr-un picior, pentru ca antrenorul Ionut Popa efectuase deja toate schimbarile. Astfel, Politehnica a ratat sansa de a urca in clasament, ramanand pe locul 10, cu 10 puncte dupa primele noua jocuri, dar cu un ingrijorator minus 5 in clasamentul adevarului si asteapta meciul de saptamana viitoare, in deplasare la CFR Cluj. Peste toate insa, fotbalistii ieseni au aratat ca joaca bine doar in meciurile cu echipele puternice ca Steaua, Dinamo, Rapid sau Farul Constanta si ca au mari probleme in a se impune pe teren propriu. Ramane de vazut ce decizii vor lua conducatorii clubului din Copou, anuntandu-se deja amenzi pentru acest rezultat rusinos in fata unei echipe bistritene modeste.

Declaratii la finalul partidei

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "A fost un arbitraj execrabil. Acest Cristian Balaj nu are nici o treaba cu fotbalul. Nici noi nu am facut o partida mai buna, dar nici brigada de arbitri nu ne-a lasat sa jucam. Asta este, trebuie sa ne ducem crucea mai departe. Mai mult nu vreau sa comentez si oricum nu ar mai avea nici un rost".

Ioan Ovidiu Sabau, antrenor Gloria Bistrita: "Sunt nemultumit de rezultat, pentru ca astazi meritam sa castigam. Cel putin aceasta este parerea mea. Poate gresesc, dar am ratat foarte mult, am avut si o bara si dupa aspectul jocului puteam pleca acasa cu toate cele trei puncte. Asa, trebuie sa ne multumim doar cu un punct si sa mergem la Bistrita dezamagiti. Dupa ce am primit golul, eu am fost chiar convins ca vom pierde acest meci si le-am si spus asta baietilor. In schimb, vreau sa multumesc publicului iesean, pentru ca este prima data de cand sunt antrenor cand sunt aplaudat la scena deschisa si lumea nu va uita ca poate am facut si eu ceva pentru fotbal atunci cand eram jucator".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Toata echipa a facut un meci lamentabil. Nu stiu care este cauza, dar cand este sa-ti mearga prost, nu-ti iese nimic si gata. Am luat jocul in serios, baietii au vrut sa castige, dar nu am putut. E clar de acum ca acasa ne chinuim din ce in ce mai mult. Nu avem rabdare sa construim, nu ne cream ocazii de poarta si nu avem cum sa inscriem. Nu comentez arbitrajul, pentru ca doar noi suntem vinovati de acest semiesec. Ce sa-ti faca arbitrul cand Bilba si Bordeanu au posibilitatea sa ramana singuri in careu si ei prefera sa simuleze? Daca asa au fost invatati de mici, e greu sa le scot asta din cap. Poate ca ar trebui sa ma bucur ca am scos un punct, pentru ca la felul in care am jucat, la un moment dat credeam ca vom lua bataie. Nici daca eram vreo 13 in teren nu reuseam sa castigam".

Page time :0.1718 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018198 (s)