Ungaria, campioana olimpica la polo

25 August 2008
776 Vizualizari | 0 Comentarii
• Nationala masculina de polo a Ungariei a castigat, pentru a treia oara consecutiv si a noua oara in istorie, medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, dupa ce a invins, in finala, reprezentativa Statelor Unite ale Americii, cu scorul de 14-10

Turneul de polo de la Jocurile Olimpice Beijing 2008 nu a avut istoric. Astfel, nationala masculina de polo a Ungariei a castigat, pentru a treia oara consecutiv si a noua oara in istorie, medalia de aur la Jocurile Olimpice, dupa ce a invins, in finala, reprezentativa Statelor Unite ale Americii, cu scorul de 14-10. Totodata, in cadrul aceleiasi competitii, medalia de bronz a revenit Serbiei, care s-a impus in fata nationalei Muntenegrului, cu scorul de 6-4, in finala mica a turneului de la Beijing. In alta ordine de idei, atletul Stefano Baldini, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Atena, si-a anuntat retragerea din competitiile importante chiar la finalul probei de maraton din cadrul JO de la Beijing, in care s-a clasat pe locul 12.

Baldini, in varsta de 37 ani, a precizat ca va mai concura in probe pe sosea, dar nu va mai participa la marile competitii. Atletul italian a avut probleme la coapsa dreapta in ultimele zile si a fost incert pentru proba de maraton de la Beijing. "Am avut probleme la coapsa dreapta in ultimele zile si de aceea nu am putut concura normal. Este pacat pentru ca as fi putut obtine un rezultat mai bun. M-as fi putut clasa intre primii opt, insa nu pe podium", a afirmat sportivul. Cursa olimpica a fost castigata pentru prima data de un kenyan, Samuel Wanjiru, in varsta de 21 ani, care a imbunattit recordul olimpic, fiind cronometrat cu timpul de doua ore, 6 minute si 32 de secunde. Baldini, al doilea european in ordinea sosirii, a parcurs distanta in doua ore, 13 minute si 25 de secunde. Medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale din 2001 si 2003, Stefano Baldini s-a clasat de doua ori pe primul loc la Campionatele Europene, respectiv in anii 1998 si 2006.

Page time :0.2158 (s) | 24 queries | Mysql time :0.033659 (s)